Uulu kirik

Allikas: Vikipeedia
Uulu Kirik Kultuuri- ja Puhkeküla UKI

Uulu kirik asub Pärnu maakonnas Häädemeeste vallas Uulu külas.

Uulu kirik kuulus Pärnu Eliisabeti kogudusele, aga on alates 2021. aastast on eraomandis[1].

Uulu kirik asub Uulu külakeskuses Tallinna–Pärnu–Ikla maantee ääres ning jääb Via Baltical (E67) liikujate teekonnale. Kirik asub merest 400 meetri kaugusel, ümbritsevates looduskaitsealustes rannamännikutes. Uulu kiriku juurde juhatab muinsuskaitsealuse mälestise suunaviit ja kirikul on Pärnu linnaga valgustatud kergliiklustee ühendus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Uulu mõisa kirik on 19. sajandi teise poole ja piirkonna erandlik sakraalhoone näide. Kiriku rajas Uulu parun Gotthard Reinhold Staël von Holstein (1819–1892) 1880. aastal oma esimese abikaasa Eleonore Staël von Holsteini (1824–1845) mälestuseks. Gotthard Reinhold Staël von Holstein oli baltisaksa aadlik, parun, Uulu ja Surju mõisnik, Peterburi õukonnategelane (keiserlik kammerhärra) ja Liivimaa maanõukogu liige.

Uulu kirik on tornita, kuna Nõukogude Liidu ametivõimude korraldusel 1950. aastate lõpul kiriku torn õhiti, ehitati juurdeehitused ning hoone võeti kasutusele võimlana.

4. detsembril 1990 tagastati Uulu kirik Pärnu Eliisabeti kirikule. 2022. aastast alustati tegevust UKI Uulu Kirik Kultuuri -ja Puhkekülana.

Uulu mõisast on säilinud vaid üks abihoone ja vana kõrts, peahoone hävitati 1917. aastal. Samas on alles veidi üle kilomeetri pikkune tõllatee, mida ääristavad kollaseõielised akaatsiad ja tammed. Tee läheb risti üle Riia maantee. Uulu tõllateed hüüavad kohalikud Kaatsiteeks ehk Akaatsia alleeks.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Uulu kirik kultuuri ja puhkeküla". Uulu kirik. Vaadatud 4. juulil 2023.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]