Ulugbek

Allikas: Vikipeedia
Ulugbek ja tema astronoomiaobservatooriumi skeem Nõukogude Liidu margil 1987. aastast

Ulugbek (usbeki keeles Muhammad Tarag'ay Ulug'bek, Муҳаммад Тарағай Улуғбек, farsi keeles میرزا محمد طارق بن شاہرخ الغ‌بیگ – Mīrzā Muhammad Tāraghay bin Shāhrukh Uluġ Bek; 22. märts 1394 Sultaniyeh, Pärsia27. oktoober 1449 Samarkand) oli Timuriidide dünastia valitseja, astronoom, matemaatik ja sultan. Ulugbek oli tegelikult tema hüüdnimi, mis tähendas ligikaudselt "suurt valitsejat" ja oli turgi vaste Timuri pärsia-araabia tiitlile Amīr-e Kabīr.[1] Tema pärisnimi oli Mīrzā Mohammad Tāraghay bin Shāhrokh.

Ulugbek paistis silma ka saavutustega astronoomiaga seonduva matemaatika vallas, näiteks trigonomeetrias ja sfäärilises geomeetrias. 1424–1429 lasi ta Samarkandi rajada suure observatooriumi. See oli oma aja parim observatoorium, kuid põlvkond hiljem lasksid Ulugbeki järeltulijad sellel laguneda.

Ulugbeki observatoorium Samarkandis. Ulugbeki ajal olid need seinad kaetud lihvitud marmoriga

Valitsejana polnud Ulugbek samavõrd edukas. Ta kaotas mõned lahingud naaberriikidele ning lasi 1448. aastal pärast Bai Sunquri poja Mirza Ala-u-dowleh purustamist hukata Herati linna elanikud. Kui Ulugbeki vanem poeg 'Abd al-Latif hakkas tema vastu mässama ja purustas ta väed lahingus, otsustas Ulugbek alistuda. Poeg jättis ta küll ellu ja andis talle loa minna palverännule Mekasse, kuid andis salajas käsu juba tee peal Ulugbeki pea maha raiuda. Ulugbeki mälestuse taastas ta sugulane, 'Abd al-Latifi kuuekuulise valitsusaja järel kukutanud 'Abdullah (14501451), kes lasi astronoomi jäänused sängitada Timuri hauda Samarkandis, kust arheoloogid need 1941. aastal leidsid.

Saksa astronoom Johann Heinrich von Mädler nimetas 1830. aastal Ulugbeki järgi oma Kuu kaardil ühe kraatri.

Ulugbeki observatoorium[muuda | muuda lähteteksti]

Ulugbeki observatoorium (usbeki keeles Ulug‘bek rasadxonasi) asus Samarkandi lähistel, Kuhaki künkal. See ehitati aastatel 14241428. See oli keskaja üks silmapaistvamaid observatooriume.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. B.F. Manz "Tīmūr Lang", in Encyclopaedia of Islam, Online Edition, 2006