Turbopropellermootor

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Turbopropellermootori tööskeem

Turbopropellermootor on turbiinmootor kus propelleri paneb pöörlema gaasiturbiin[1]. Erinevalt turboreaktiivmootorist ei ole väljuvate gaaside võimsuse osakaal kasulikust koguvõimsusest eriti suur, kuna peaaegu kogu mootori poolt toodetud võimsus kasutatakse ära propelleri pöörlema panemiseks.

Tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Lihtsustatud kujul koosneb turbopropellermootor propellerist, reduktorist, õhu sisselaskeavast, kompressorist, põlemiskambrist, gaasiturbiinist ja reaktiivdüüsist. Õhk imetakse sisselaskeavast sisse ja surutakse kompressori abil põlemiskambrisse, kuhu pritsitakse ka kütust. Õhu ja kütuse segu põledes gaasid paisuvad, pannes pöörlema gaasiturbiini. Üks osa turbiini poolt tekitatud võimsusest kasutatakse ära kompressori käitamiseks, teist osa võimsusest kasutatakse reduktori kaasabil propelleri käitamiseks. Ülejäänud põlemisgaasid väljuvad reaktiivdüüsist, andes omakorda võrdlemisi väikese osa kogu turbopropellermootori võimsusest.

Propeller on turbiiniga ühendatud läbi reduktori, mis muundab turbiini võlli kiire ja väikese pöördemomendiga liikumise propelleri jaoks sobivaks aeglasemaks ja suurema pöördemomendiga liikumiseks. Propelleri kiirus on tavaliselt konstantne, veojõudu saab muuta propelleri labade pöördenurga muutmisega. Niimoodi saab mootori veojõudu muuta isegi negatiivseks, mis aitab maandumisel lennuki hoogu pidurada ning samuti võimaldab lennukil ilma abivahenditeta maandumisrajal tagurpidi ruleerida.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Väikesel lennukiirusel (alla 725 km/h) on turbopropellermootoriga lennukid teistsuguste mootoritega lennukitest märgatavalt ökonoomsemad, seetõttu leiavad nad laialdast kasutust kohalikel lennuliinidel. Kuna lennuki kiiruse kasvades propelleri kasutegur kahaneb, siis turbopropellermootorit ei kasutata üldiselt lennukitel mille kiirus on suurem kui 0,6-0,7 Mach’i.

Võimsaim turboreaktiivmootor on Kuznetsovi NK-12 võimsusega 11MW, seda kasutatakse näiteks lennukitel Tu-95 ja An-22.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Federal Aviation Administration. (2009). Pilot's Handbook of Aeronautical Knowledge. New York: Skyhorse Pub. ISBN 9781602397804. Inglise keeles.