Tulnukad (film)

Allikas: Vikipeedia

"Tulnukad" (originaalis "Aliens") on 1986. aasta ulmefilm, mis on järg Ridley Scotti 1979. aasta filmile "Tulnukas" ("Alien").

Filmi režissöör on James Cameron, kes 1984. aastal oli lavastanud filmi "The Terminator". Stsenaariumi kirjutasid Cameron, David Giler ja Walter Hill.

Peaosades Sigourney Weaver, Michael Biehn, Lance Henriksen ja Bill Paxton.

Võtted toimusid Inglismaal stuudios Pinewood Studios.

Filmi eelarve oli 18 miljonit USA dollarit.

"Tulnukad" sisaldab rohkem action'it ja põnevust kui "Tulnukas", mis keskendus rohkem ulmelise atmosfääri loomisele.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi alguses päästetakse kosmosest veltveebel Ellen Ripley (Sigourney Weaver), kes jäi ainsa inimesena kosmoselaevas Nostromo viibinutest ellu jäi. Ta äratatakse 57 aastat kestnud hüperunest. Järk-järgult teatatakse talle vahepeal aset leidnud muutustest. Oma kohkumuseks saab ta teada, et planeedi LV-426 (kus Nostromo meeskonnal oli esimene saatuslik kohtumine kosmosetulnukaga (ksenomorfiga)) keskkond on ümber kujundatud inimesele sobivaks ning sinna on rajatud inimeste koloonia Hadley's Hope. Kui Ripley saab teada, et ühendus kolooniaga on kadunud, kardab ta kohe kõige halvemat. Ripley sõbrad ja perekond on ammu surnud. Ta on nüüd ülendatud leitnandiks. Vastu tahtmist nõustub ta minema kaasa päästeekspeditsiooniga, mille saadab välja kõikvõimas Kompanii (Weyland-Yutani). Ta nõustab entusiastlike Ameerika Ühendriikide Koloniaalmerejalaväelaste jagu, mis saadetakse koloniste päästma. Nad kasutavad kosmoselaeva Sulaco, mis on nime saanud Joseph Conradi teose järgi nagu Nostromogi.

Jõudes planeedile LV-426 avastavad Ripley ja tema kaaslased peagi, et kolooniat on rünnanud tulnukad ning kõik asunikud on nähtavasti surnud. Päästesalk on ise varsti asulas lõksus: neid jahivad terved armeed ksenomorfe, keda juhib kuninganna. Lõpuks leiab Ripley ainsa inimesena ellu jäänud tüdruku hüüdnimega Newt, kes on tapatalgutest imekombel pääsenud. Olukorra teeb veelgi keerulisemaks see, et Burke'il (Paul Reiser), kes on Kompanii esindajana kaasa võetud, on salaplaan võtta iga hinna eest Maale kaasa üks ksenomorfidest. Kui tulnukad Newti röövivad, peab Ripley lapse päästmiseks eluga riskima. Planeedilt tuleb põgeneda enne, kui tuumaplahvatus planeedi "steriliseerib".

Versioonid[muuda | muuda lähteteksti]

"Tulnukate" kinoversioon oli 137 minuti pikkune. Hiljem koostas Cameron 157 minuti pikkuse special edition'i. See ei ole director's cut, sest Cameron oli kinoversiooniga rahul. Selles versioonis sisalduvad stseenid kolooniast enne tulnukate rünnakut, lahingustseen merejalaväelaste robot-tunnimeestega ning lugu Ripley tütrest).

Special Edition anti esmakordselt välja laserdiskil ja VHS-videokassetil 1992. aastal. Mõlemad versioonid koos avaldati esmakordselt 2003 anti esmakordselt koos DVD-kogumikus "Alien Quadrilogy".