Trump Building

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Trump Building
40 Wall Street.jpg
Trump Building 2005. aastal
Üldinfo
Asukoht Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
New York

Trump Building on pilvelõhkuja New Yorgi kesklinnas Lower Manhattanil tänavate Nassau Street ja William Street vahel aadressil Wall Street 40.

Varem oli selle ametlik nimi Bank of Manhattan Trust Building, ka Manhattan Company Building. 1995. aastal ostis hoone ärimees Donald Trump, kes andis kõrgehitisele oma nime. 1998. aastast on tegu New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjoni poolt kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark) kuulutatud ehitisega. 16. juunil 2000 kanti see samuti Ameerika Ühendriikide Ajalooliste Paikade Riiklikusse Registrisse (National Register of Historic Places).

71-korruselise ja 282,5-meetri kõrguse kõrghoone arhitektid olid Harold Craig Severance ja Yasuo Matsui ning konsulteeriv arhitektuuribüroo Shreve & Lamb. Kõrghoone 11 kuud kestnud ehitustööd lõppesid 1930. aasta aprillis. Seejärel jõudis see umbes poolteist kuud olla maailma kõrgeim ehitis, enne kui New Yorgi kesklinnas valmis niisamuti art déco arhitektuuristiilis uue kõrgeima hoonena Chrysler Building (319 m). Viimasele ootamatult lisatud tornitipp koos 38 lisameetriga tuli halva üllatusena, kuna Bank of Manhattan Trust Building koos enda neogootilise tornitipuga oli ise teadlikult püüelnud maailma kõrgeima ehitise tiitlile.

1946. aasta 20. mai õhtul rammis hoone põhjakülge United States Army Air Forces'i kerglennuk Beechcraft Model 18, mis oli Louisianast teel Newarki lennujaama poole. See tabas hoone 58. korrust, tekitades müüritisse 3×6 meetri suuruse augu. Õnnetuses hukkusid kõik viis pardal viibinut. Õnnetuse peapõhjuseteks loeti udu ja halba nähtavust.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]