Troopiline kliima

Allikas: Vikipeedia
Troopilise kliimaga piirkonnad Alissovi kliimaklassifikatsiooni järgi
Troopilise kliimaga piirkonnad Köppeni kliimaklassifikatsiooni järgi

Troopiline kliima on kliimatüüp Alissovi kliimaklassifikatsiooni järgi, mis on iseloomulik troopilisele kliimavöötmele. Köppeni kliimaklassifikatsiooni järgi on see troopilise vihmase kliima variandid: Af, Am ja Aw.

Kuna maismaa kohal ja ookeanide kohal on atmosfääri seisund erinev, siis eristatakse Alissovi kliimaklassifikatsiooni järgi[1]:

Mussoonide mõjul asuvates piirkondades eristatakse troopilist mussoonkliimat ehk lähisekvatoriaalset kliimat.

Troopilise mandrilise kliimaga piirkondades on ülekaalus laskuvad õhuvoolud ja selle tõttu on aastaringselt õhurõhk kõrge. Sellepärast on siin väike pilvisus, sademete hulk on ka väike (alla 200 mm aastas). Aasta läbi valitsevad siin troopilised õhumassid, mis põhjustavad kõrgeid õhutemperatuure. Seda põhjustab ka päikesekiirte suur langemisnurk, päike on pidevalt seniidis või väga kõrgelt horisondi kohal. Kõrgete keskmiste õhutemperatuuride taustal (talvel üle +10°C, suvel kuni +35°C) on troopikas mitu soojusepoolust: lõunapoolkeras +53°C Austraalias), ja põhjapoolkeras +57,8°C (Liibüa kõrb).

Troopiline ookeaniline kliima on ekvatoriaalse kliimaga sarnane, aga pilvisus on seal vähem ja puhuvad püsivad tuuled. Suvi on soe (+20..+27°C) aga talv on jahe (+10..+15°C).

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]