Trell

Allikas: Vikipeedia
Kaasaegne elektritrell norskmehanismiga
Käsitrell
Elektritrelli ehitus:
1 – veomuundur
2 – lüliti
3 – kiirusregulaator
4 – süsiklemmid
5 – rootor
6 – staator
7 – norskmehhanism
8 – mehhanism
9 – padrun
10 – toitejuhe

Trell ehk trellpuur ehk käsipuur on mehaaniline tööriist aukude puurimiseks ehitus-, üldehitus-, pingi- ja tisleritöödel.

Trellitüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Käsitrell[muuda | muuda lähteteksti]

Käsitrell on väiksemate aukude tegemise riist, mis pannakse pöörlema spiraalmehhanismi abil inimese käte jõul. Enne elektri jõul töötavate trellide kasutuselevõttu oli levinuim puurtööriist väntpuur, sellega puurimine võttis kaua aega ja oli väsitav. Varasemad puurimisriistad olid käsipuur (kahe käega pööratav riist palkidesse salapulgaaukude tegemiseks), oherdi, naaskel ja puuriotsikutest lusikpuur.

Elektritrell[muuda | muuda lähteteksti]

Elektritrell on püstolikujuline tööriist, mille tööotsiku (padruni) paneb pöörlema väike elektrimootor. Maailma esimese elektritrelli leiutas Wilhelm Emil Fein 1895. aastal. 1955. aastal tegi Metabo lööktrelli.

Morse'i koonus

Tänapäeval varustatakse elektritrellid türistori- või sümistori veomuunduriga, lüliti, reversi, reostaat- või türistori võimsusregulaatoriga. Tihti on elektritrelli varustuses norskmehhanism, mis võimaldab puurida betooni ja raudbetooni. Kui trelli võimsus on üle 500 W, kasutatakse puuri fikseerimiseks padrunis Morse'i koonust.

Akutrell

Akutrell[muuda | muuda lähteteksti]

Akutrell on väikese võimsusega elektritrell, mis kasutatakse juhtudel, kui tööriista ühendamine juhtme abil elektrivõrku on tülikas või ohtlik. Akutrelli käivitamiseks kasutatakse reostaat- või transistorilülitit, mistõttu padruni pöörlemise kiirus sõltub nupplüliti-päästiku vajutamise sügavusest. Toitmiseks kasutatakse elektriakut.

Padrunid[muuda | muuda lähteteksti]

Rusikpadrun

Rusikpadrun[muuda | muuda lähteteksti]

Rusikpadrun kujub ette silindri, mille pealispinnas liigub ring või hülss. Liikumise ajal hakkavad metallrusikad silindri sees lähenema või kaugenema (vt pilti) sõltuvalt liikumissuunast.

SDS[muuda | muuda lähteteksti]

SDS ehk kiirpadrun on trellipadrun, mille kasutamiseks ei ole vaja võtit ja mille konstruktsioon võimaldab ka padrunite kiiret vahetust. Kiirpadruni kasutamiseks on vaja 14 mm SDS-lukuga puuri.

Eri tüüpi puurid

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Trellide tootjaid[muuda | muuda lähteteksti]