Tooteinnovatsioon
Ilme
![]() | Artikkel vajab vormindamist vastavalt Vikipeedia vormistusreeglitele. |
Tooteinnovatsiooni mõistet käsitletakse majanduskirjanduses väga mitmetähenduslikult. Üldmajanduslikus mõttes käsitletakse tooteinnovatsiooni kui:
- Majanduskasvu ja rahvusvahelise konkurentsivõime suurenemise eeldust.
- Vahendit rahvamajanduse konjunktuurseteks struktuurimuutusteks.
- Tarbijale peab tooteinnovatsioon kindlustama rikkaliku kaubapakkumise.
- Turu seisukohalt on innovatsiooniks kõik uus, mida turul sellena aktsepteeritakse. Seejuures tuleb konkretiseerida, kelle jaoks on see uus ja missuguse uudsusastmega on tegemist.
- Tootja seisukohalt on innovaatiline iga toode, mis tootmisprogrammis figureerib kas esma-, täiustatud tootena või tooteimitatsioonina.[1]
Tooteinnovatsiooni nimetatakse sageli ka tootearenduseks.[1]
Tooteinnovatsiooni sisu
[muuda | muuda lähteteksti]Eristatakse kolme tüüpi tooteid tootearenduses:
- Esmatooted, mida varem turul ei ole olnud. Täiesti uued tooted põhinevad sageli teedrajavate ja võtmetehnoloogiate saavutustel.
- Olulise innovatsiooni läbi teinud tooted ehk peaaegu uued tooted.
- Jäljendatud tooted on uued eelkõige ettevõtetele, kelle tootmisprogrammis on esimest korda. Neid nimetatakse ka pseudoinnovatsioonideks.[1]
Tooteinnovatsiooni uudsusastme defineerimiseks on hulk lähtepunkte. Olulisemateks uudsusastme kriteeriumideks peetakse järgmisi.
- Tehnilis-tehnoloogiline tase. Uudsusastme üle otsustatakse toote üksikute parameetrite muutuste, uute funktsioonide ning kasutusprintsiipide alusel.
- Turule sisenemise aeg. Uuendatud toodet saab võrrelda turul olevatega. Mida õigeaegsemalt uus toode turule siseneb, seda kontrastsemalt ilmneb toote uudsusaste.
- Toote kvaliteet. Toote kvaliteedi uudsusastme kindlakstegemisel lähtutakse tehniliste uuenduste rakendamise määrast tarbijale oluliste kvaliteedikülgede täiustamisel.
- Tootearenduskulud ja selle efektiivsus. Oodatavaid tootearendus-, turule sisenemise ja kohandamiskulusid ning toote efektiivsust võrreldakse senisega. Toote efektiivsus avaldub tema ekspluateerimise-tarbimise käigus.[1]
Tooteinnovatsioone saab liigitada veel mitmesuguste muude tunnuste alusel. Tooteinnovatsioonide tähtsaimad kujundamisvaldkonnad tehnilisest aspektist:
- Toote ülesehitus, toote funktsioonid ja omadused;
- Ökoloogiliste nõuete täitmine;
- Toote kvaliteet;
- Toote disain;
- Pakend;
- Klienditeenused, teenindustingimused[1]
Tooteinnovatsiooni faasid
[muuda | muuda lähteteksti]Praktikas toimub tooteinnovatsioon kolme põhifaasina. Tooteideede leidmiseks on kolm põhimõttelist erisugust viisi:
- Olemasoleva toote üld- ja osalahendite uurimine
- Tuntud probleemilahendusvariantide kriitiline hinnang ja modifitseerimine.
- Uute ideede arendamine ehk genereerimine.[1] Ideede genereerimiseks on hulk tehnikaid ja meetodeid, nendest kirjutab täpsemalt E. Kallas[2].