Mine sisu juurde

Teuta

Allikas: Vikipeedia
See artikkel See artikkel räägib Illüüria kuningannast. Albaania jalgpalliklubi kohta vaata artiklit KF Teuta Durrës.

Teuta
Teuta
Teuta skulptuur Tiranas
Illüüria kuninganna
Ametiaeg
231 eKr – 227 eKr
Eelnev Agron
Järgnev Gentius
Isikuandmed
Abikaasa Agron
Vanemad Pleuratus I

Teuta (vanakreeka keeles Τεύτα) oli Illüüria kuninganna, kes valitses 231227 eKr.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast kuningas Agroni surma 231. aastal eKr, võttis ta lesk Teuta oma noore kasupoja ja surnud abikaasa teise naise Triteuta nimel valitsemise üle tänapäeva Montenegros asuvas sadamalinnas Risanis. Ta vallutas kreeklastelt mitmed asulad, sealhulgas Dyrrachiumi. Tema laevad terroriseerisid kogu Aadria merd oma rüüsteretkedega.

Aastal 229 eKr saatis Rooma senat, kes oli mures Aadria merel toimuva piraatluse pärast, kaks saadikut Teutaga kohtuma. Saadikud nõudsid temalt piraatluse ohjeldamist, millele ta vastas, et illüüria uskumuste kohaselt on piraatlus seaduslik kaubandus ja tal ei ole õigust sekkuda oma alamate eraasjadesse. Roomlaste ülbe käitumine ja lugupidamatus kuninganna suhtes põhjustas ühe saadiku tapmise kuninganna käsul.

Juhtunust ajendatult kuulutas Rooma Vabariik samal aastal illüürlastele sõja. Rooma laevad ületasid esimest korda ajaloos Aadria mere ja roomlased maabusid Balkani poolsaarel. Roomlaste rünnak tabas Teutat ootamatult – ta oli hiljuti saatnud enamiku oma sõjalaevadest mereretkele Korfu saarele. Demetrios Pharosest, kelle Teuta oli määranud Korfu valitsejaks, alistus roomlastele ning sai neilt preemiaks oma valduste suurendamise. Kõik Illüüria linnad langesid üksteise järel, välja arvatud suur sadamalinn Apollonia. Aastal 227 eKr piirati ka Teuta residentsi, mis asus praeguse Shkodra lähedal.

Teuta oli sunnitud tegema järeleandmisi ja sõlmima Roomaga äärmiselt ebasoodsa rahulepingu, mille alusel ta säilitas vaid väikese osa oma endistest valdustest ja oli kohustatud maksma Roomale igal aastal makse. Teuta loobus troonist aastal 227 eKr.

Legendi järgi sooritas Teuta enesetapu, heites end tänapäeva Montenegro piirkonnas asuvalt mäelt alla.

Muud[muuda | muuda lähteteksti]

  • Teuta on tänapäeval populaarne naisenimi Albaanias.
  • Teda on kujutatud Albaania 100-lekise mündi esiküljel.