Teravmokk-ninasarvik

Allikas: Vikipeedia
Teravmokk-ninasarvik

Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Imetajad Mammalia
Selts Kabjalised Perissodactyla
Sugukond Ninasarviklased Rhinocerotidae
Perekond Ninasarvik Diceros
Liik Teravmokk-ninasarvik
Binaarne nimetus
Diceros bicornis

Teravmokk-ninasarvik ehk must-ninasarvik (Diceros bicornis) on loomaliik kabjaliste seltsi ninasarviklaste sugukonna ninasarviku perekonnast.

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Must-ninasarvik elab Aafrikas, sealhulgas kindla järelevalve all peamiselt rahvusparkides Keenias, Tansaanias, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Namiibias ja Zimbabwes (kaardil pruun). Varem levinud ka Sambias, Botswanas, Malawis ja Svaasimaal, kuhu on proovitud reintrodutseerida (kaardil roosa). Püsivaid tulemusi pole see tegevus andnud. Mosambiigi alal arvatakse olevat välja surnud (heleroosa). Viimati Põhja-Kameruni aladel elanud nn lääne teravmokk-ninasarviku kuulutas IUCN väljasurnuks 2011. aastal (kaardil must). Veel 18. sajandi lõpul oli liik levinud ka mujal Sahelis: Tšaadis, KAV-s, Sudaanis ja Etioopia vähem mägistel aladel, samuti Somaalias.

Välimus ja füsioloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Must-ninasarviku ülamokk võimaldab esemeid haarata.

Kõrvad on suured ja suunatavad. Silmad ei näe kaugele. Haistmine on hea.

Ta võib joosta kuni 48 km/h.

Toitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Must-ninasarvik on taimtoiduline. Ta sööb leherikkaid taimi, oksi, võsusid, ogalisi põõsaid ja vilju. Oma konksja ülamokaga napsab ta madalatelt puudelt ja põõsastelt lehti, pungi ja võsusid.

Must-ninasarvik aitab vähendada puittaimede hulka. Nii jääb ruumi kasvamiseks rohttaimedele, millest teised loomad toituvad.

Käitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Et ninasarvik ei näe hästi, asub ta ohu korral kohe ründama. See hoiab kiskjad temast eemal.'[viide?]

Ninasarvik Mörr Tallinna loomaaias lesimas

Ohustatus[muuda | muuda lähteteksti]

Must-ninasarvik on ohustatud liik, sest neid on sarvede pärast liiga palju kütitud. Sarvedest tehakse põhiliselt pistodavarsi, mis on paljudes maades jõukuse sümbol. Vastupidi levinud arvamusele ei ole tema sarvede kogus, mida kasutatakse afrodisiaakumi valmistamiseks, suur.[viide?]

Tallinna Loomaaed[muuda | muuda lähteteksti]

Teravmokk-ninasarvik on olnud esindatud ka Tallinna loomaaias. Alates 27. aprillist 2013 elasid loomaaias isane ninasarvik Kigoma ja emane ninasarvik Kibibi. 3. juunil 2017 sündis nendele emane vasikas. See oli esimest korda nii Tallinna loomaaia kui ka endiste Nõukogude Liidu territooriumite loomaaedade ajaloos, kui loomaaias sünnib ninasarvik. Ühtlasi oli tegemist kõige põhjapoolsema ninasarvikusünniga.[viide?] Kibeta elab alates 2022. aastast Dvůr Králové safaripargis Tšehhis. Kigoma ja Kibibi surid Tallinnas 2023. aastal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]