Mine sisu juurde

Taylor Momsen

Allikas: Vikipeedia

Taylor Michel Momsen (sündinud 26. juulil 1993) on Ameerika Ühendriikide filminäitleja, laulja ja modell.

Tema tuntuimad näitlejarollid on Jenny Humphrey teleseriaalis "Kõmutüdruk" ja Cindy Lou filmis "How the Grinch Stole Christmas" ("Kuidas Grinch jõulud varastas"). Ta on The Pretty Recklessi solist.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Taylor Momsen on sündinud 26. juulil 1993 USA Missouri osariigis Saint Louises. Ta vanemad on Michael ja Collette Momsen, tema noorem õde Sloane Momsen on samuti näitleja. Tayloril on vene juured. Ta kasvatati katoliiklaseks ja nii sai ta alghariduse Our Lady of Lourdes'i katoliku koolis. Hiljem õppis ta Herbert Hooveri põhikoolis Marylandi osariigis Potomacis. Ta õppis Saint Louises loomealade keskuses (Center of Creative Arts) tantsu.

Töö kohta modelliagentuuris Ford Models on Momsen rääkinud: "Mu vanemad allkirjastasid lepingu Fordiga siis, kui ma olin kaheaastane. Ükski kaheaastane ei taha töötada, aga mul polnud valikut. See täitis kogu mu elu, ma olin seal ega käinud koolis. Mul polnud sõpru. Ma töötasin pidevalt ja mul polnud päris elu." Ta hakkas professionaalselt näitlema kolmeaastaselt, tehes kaasa reklaamis "Shake 'n Bake". Seejärel osales ta "Prohveti mängus".

Näitlemine[muuda | muuda lähteteksti]

2000. aastal mängis Momsen Cindy Lou rolli Dr. Seussi filmis "How the Grinch Stole Christmas" ("Kuidas Grinch jõulud varastas"). 2002. aastal anti talle Greteli roll filmis "Hansel and Gretel" ("Hans ja Grete") ja Alexandra roll filmis "Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams" ("Väikesed spioonid 2: Kadunud unenägude saar").

Momseni karjäär peatus kolmeks aastaks, kuni ta sai peaosa WB sarjas "Misconceptions", mis kunagi ei linastunud. Samal ajal ilmus Momsen 2006. aastal filmis "Saving Shiloh". Veel proovis Momsen saada nimirolli filmis "Hannah Montana" ja oli kandidaatide esikolmikus, kuid osa anti Miley Cyrusele – väidetavalt on Momsen tagasi vaadates selle üle õnnelik. 2007. aastal mängis ta Walt Disney Picturesi filmis "Underdog" Mollyt ja filmis "Paranoid Park" Jenniferi.

2007. aasta alguses mängis ta Jenny Humphreyt CW seriaalis "Kõmutüdruk", mis põhines Cecily von Ziegesari raamatusarjal. Ent Momseni tegelaskuju jõudis ekraanile järjest episoodilisemalt ning neljanda hooaja esimeses pooles vajati Momseni näitlejatööd vaid neljas osas. Seejärel teatati, et tema tegelaskuju on sarjast teadmata ajaks välja kirjutatud, mis viis Momseni lahkumiseni seriaali põhikoosseisust 4. hooaja lõpus 2011. aastal.

16. augustil 2011 ütles Momsen ajakirjale Elle, et on näitlemise lõpetanud, kuna soovib keskenduda muusikakarjäärile. Momsen õppis Manhattani keskkooli juures tegutsenud näitekunstikoolis (Professional Performing Arts School) koos Connor Paolo, Gregori Lukase ja Sarah Hylandiga.

16. oktoobril 2012 teatati, et Momsen ja Connor Paolo, kelle roll Momseni kasuvennana samuti vähenes, naasevad telesarja "Kõmutüdruk" kuuendaks ja viimaseks hooajaks.

Aastatel 2010–2011 keskendus Momsen näitlemise asemel muusikakarjäärile.

Modellitöö[muuda | muuda lähteteksti]

Momsen Metropolitan Operas 2008. aastal

Juunis 2008, 14-aastaselt, allkirjastas Momsen lepingu IMG Modelsiga.

Momsen oli Briti moeketi New Look 2010. aasta kevadsuvise kollektsiooni esindusnägu. Pärast nädalaid spekulatsioone, kellest saab Madonna 2012. aasta moeketi Material Girl esindusnägu, kuulutati 15. juulil väljavalituks Momsen. Nädal hiljem kuulutati Momsen John Galliano naiste parfüümi modelliks; see parfüüm paisati turule 2010. aasta sügisel.

Praegu on Momsen Samantha Thavasa käekotiketi reklaaminägu.

2009. aastal oli ta ajakirja Page Six Magazine kaanel, olles 15-aastane. 2010. aasta veebruaris oli ta ajakirja Seventeen kaanel. Sama aasta oktoobris oli ta ajakirja Revolver kaanel ning kaks kuud hiljem prantsuse ajakirja Rock One's kaanel. Ta tegi oma Maximi-debüüdi 2013. aasta novembrinumbri kaanel.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Momsen on väljendanud, et saab muusikas olla tema ise, ja öelnud: "Näitlemine on kerge. Ma olen seda teinud kaua ja armastan seda. Aga sa mängid tegelast enda asemel. Muusika on isiklikum, sest sa kirjutad seda ja oled kaasatud selle igas osas." Viieaastaselt salvestas Momsen laulu "Christmas, Why Can't I Find You?" filmile "How the Grinch Stole Christmas". 2000. aastal salvestas ta laulud "One Small Voice" ja "Rudolph The Red-Nosed Reindeer" kogumikalbumile "School's Out! Christmas".

2009. aasta märtsis ütles Momsen intervjuus ajakirjale OK!, et ta bänd The Pretty Reckless oli hiljuti allkirjastanud lepingu firmaga Intersope Records. Ta kirjutas lugusid kitarrist Ben Phillipsiga; peale laulmise mängis Momsen ka kitarri. 2009. aasta kevadel läks ansambel The Pretty Reckless esimest korda turneele – oldi soojendusesinejad ansambli The Veronicas turneel "Revenge is Sweeter Tour".

Bändi debüütalbum "Light Me Up" anti välja 30. augustil 2010 Suurbritannias, kus see debüteeris 6. kohal ja Iirimaal 18. kohal. Esimene singel "Make Me Wanna Die" anti välja 30. mail 2010 ja see sai 16. koha, 23. augustil 2010 anti välja teine singel "Miss Nothing", mis jõudis edetabelis 39. kohale. Kolmas väljaantud singel oli "Just Tonight".

Heidi Montag salvestas loo "Blackout", mille kirjutas Momsen. Momsen väitis, et kirjutas loo 8-aastaselt ja salvestas selle demona. Montag avaldas loo digitaalse singlina koos videoga, mille lavastaja oli ta abikaasa Spencer Pratt. Hiljem oli see lugu ka Montagi debüütalbumil "Superficial".

27. juulil 2011 avaldas Momsen Twitteri kaudu, et bänd on Evanescence'i soojendusesineja 2011. aasta sügisel. 2012. aastal tuuritas The Pretty Reckless Põhja-Ameerikas. Teine turnee, "The Medicine Tour", algas 2012. aasta märtsis ja kulmineerus soojendusesinejatena Marilyn Mansoni 2012. aasta ülemaailmsel turneel "Hey Cruel World... Tour". Momsen oli ka külalisvokalist Paul Barkeri 2012. aasta albumi "Fix This" esimeses loos.

11. detsembril 2012 andis The Pretty Reckless välja neljanda singli "Kill Me". Lugu esitati seriaali "Kõmutüdruk" viimases osas. Juunis 2013 avaldas bänd klipi oma järgmisest albumist "Going to Hell".

Momseni isiklikud mõjutajad on Kurt Cobain, The Beatles, The Who, Pink Floyd, AC/DC ja Shirley Manson bändist Garbage.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

 • "Light Me Up" (2010)
 • "Going to Hell" (2014)

EP-d[muuda | muuda lähteteksti]

 • "The Pretty Reckless EP" (2010)
 • "Hit Me Like a Man EP" (2012)

Singlid[muuda | muuda lähteteksti]

 • "Make Me Wanna Die" (2010)
 • "Miss Nothing" (2010)
 • "Just Tonight" (2010)
 • "You" (2012)
 • "Kill Me" (2012)
 • "Follow Me Down" (2013)
 • "Going to Hell" (2013)
 • "Heaven Knows" (2013)
 • "Messed Up World" (2014)

Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Filmid

Aasta Pealkiri Roll Märkused
1999 "The Prophet's Game" Honey Bee Swan
2000 "Dr. Seuss' How Grinch Stole Christmas" Cindy Lou Who Nomineeriti – Blockbuster Entertainment Award for Favorite Female Newcomer

Nomineeriti – Saturn Award for Best Performance by a Younger Actor

Nomineeriti – Young Artist Award for Best Performance in a Feature Film – Young Actress Age Ten or Under

2002 "We Were Soldiers" Julie Moore
2002 "Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams" Alexandra
2002 "Hansel & Gretel" Gretel
2006 "Saving Shiloh" Samantha Wallace
2007 "Paranoid Park" Jennifer
2007 "Underdog" Molly Nomineeriti – Young Artist Award for Best Performance in a Feature Film – Supporting Young Actress
2008 "Spy School" Madison Kramer

Televisioon

Aasta Pealkiri Roll Märkused
1998 "Early Edition" Allie Osa episoodis "A Minor Miracle"
2006 "Misconceptions" Hopper Watson Sari ei linastunud
2007–2012 "Kõmutüdruk" Jennifer "Jenny" Humphrey Põhikoosseis (hooajad 1–4); külalisesineja (hooaeg 6); 66 osa

Nomineeriti – Teen Choice Award for Choice TV Breakout Star: Female

Nomineeriti – Young Artist Award for Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) – Leading Young Actress