Mine sisu juurde

Tartu sillad

Allikas: Vikipeedia
Kui varem peeti Tartu üheks sümboliks Kivisilda, siis tänapäeval seostub Tartuga sageli Kaarsild.

Tartu sillad on eeskätt seitse Emajõge ületavat silda, kuid sildade hulka kuuluvad ka viaduktid ja jalakäijate sillad. Mõned neist sildadest on linna jaoks eluliselt üliolulised, kuna Tartu linna jagab kaheks Emajõgi.

Kui linnas oli vaid üks sild (nüüdse Vabadussilla kohal), toimus suur osa liiklusest kahe kalda vahel parvedega. Kui sillad sõdades purustati, ehitati ajutisi pontoonsildu. Tänapäeval on liikluskoormuse kasvu tõttu rajatud Tartus 7 silda üle Emajõe, samuti mõned viaduktid ning jalakäijate sillad.

Emajõe sillad on tänapäeval allavoolu lugedes järgmised: Kroonuaia sild, Vabadussild, Kaarsild, Rahu sild, Turusild, Sõpruse sild ja Ihaste sild. Praeguse Kaarsilla kohal paiknes Katariina II ajal ehitatud Kivisild, mis aga lasti õhku Teises maailmasõjas. Linna lähedal ülesvoolu paikneb Emajõel Jänese raudteesild.

Linna liiklusvoogude seisukohalt on olulised ka viaduktid: Riia tänava raudteesild ja Variku viadukt. Idaringtee projekti raames lisandusid veel Võru tänava viadukt, Ihaste teed ületav viadukt, Soojuse teed ületav viadukt ja kolm kergliiklusteed ületavat viadukti. Riia ringristmiku eritasandiliseks ehitamise käigus rajati veel Riia viadukt, kaks viadukti üle Aardla tänava ja 7 kergliiklusteed ületavat viadukti.

Toomemäele rajati pargi väljaehitamise käigus kaks maalilist jalakäijate silda: 1816. aastal Inglisild ja 1913. aastal Kuradisild. Ka Toome Musumäe groti ees paikneb istmetega ehissillake, mis algselt viis üle väikese tiigi. 2021. aastal avati Riia tänava raudteesilla kõrval kergliiklussillana Vaksali sild.

Tartu sildu on korduvalt kujutatud kunstis, samuti postmarkidel. Ainsana on kahel korra postmargile jõudnud Kivisild (1941 ja 1997).

2014. aasta juunist novembri alguseni oli Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseumis avatud näitus Tartu sildadest ja nende kujutamisest postmarkidel. Näitus tähistas 230 aasta möödumist Kivisilla avamisest ja 460 aasta möödumist Emajõe esimese püsisilla esmamainimisest.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]