Tallinna Tehnikakõrgkooli raamatukogu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tallinna Tehnikakõrgkooli raamatukogu

Tallinna Tehnikakõrgkooli raamatukogu (lühend: TTK raamatukogu) on Tallinna Tehnikakõrgkooli juures tegutsev erialaraamatukogu. See asub aadressil Pärnu maantee 62 0-korrusel ruumis 002.

Raamatukogu on avatud esmaspäevast neljapäevani 8:30–18:00 ja reedel 8:30-16.30. Iga kuu viimasel reedel on raamatukogu sisekorratööde tõttu avatud 8:30–12:00. Lühendatud tööpäev on rahvus- või riigipühale eelneval tööpäeval 8:30–14:00.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna Tehnikakõrgkooli ajalugu ulatub aastasse 1915. Raamatukogu esimene eelkäija ei ole aga teada. Kõige varasemad andmed pärinevad 1944. aastast, kui raamatukogu kandis nime Tallinna I Tööstustehnikumi raamatukogu. Aastate jooksul vahetas kool mitu korda nime ning sellega koos ka raamatukogu.

Oma praeguse nime sai raamatukogu 5. jaanuaril 1999, kui Tallinna Kõrgemast Tehnikakoolist sai Tallinna Tehnikakõrgkool. Esialgu asus raamatukogu 3. korrusel. Kogu oli kinnine ja kasutusel olid kaartkataloogid. Uue aastatuhande alguses vajas raamatukogu kaasajastamist. Remonti tehti viimati 1970. aastatel, samuti oli vananenud inventar.

2002. aastal seoses tarkvara Micro-CDS/ISIS-e rakendamisega alustati trükiste bibliograafiliste kirjete sisestamist ja märksõnastamist andmebaasi. Raamatukogus ei kasutatud enam kaartkatalooge. Trükiste liigitamisel võeti kasutusele universaalne UDK-kümnendliigitus. Samal aastal avaldati ka kõrgkooli veebilehel esmakordselt infot raamatukogu kohta. 2005. aastal soetati uus raamatukoguprogramm URRAM. Lugejatel oli tagatud osaline elektrooniline juurdepääs. Otsingumootor oli kasutatav vaid kogudega tutvumiseks.

2006. aastal algas uue raamatukogu ehitamine, mis lõi reaalsed võimalused uuendusteks.

19. novembril 2007 avati kõrgkooli 0-korrusel uus raamatukogu. Peale asukoha muutus nii raamatukogu töökorraldus kui ka välimus. Pärast kaheaastast arendusperioodi alustati elektroonilist laenutust raamatukoguprogrammiga URRAM. Lugejad said kirjandust valida avariiulitelt, samuti oli nende kasutuses avar teenindussaal, 18 arvutitöökohta ja kaks privaatset rühmatööruumi.

2012. aastal liitus TTK raamatukogu partnerina Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsiumiga (ELNET Konsortsium), mis ühendab Eesti teadus-, muuseumi-, eriala- ja linnaraamatukogusid. Kasutusele võeti integreeritud raamatukogusüsteem Sierra/Millennium. TTK raamatukogu teavikud on nähtavad e-kataloogis ESTER.

Raamatukogu nimetused läbi aegade[muuda | muuda lähteteksti]

1944 – Tallinna I Tööstustehnikumi raamatukogu

1945 – Tallinna Industriaaltehnikumi raamatukogu

1948 – Tallinna Arhitektuuri- ja Ehitustehnikumi raamatukogu

1954 – Tallinna Ehitustehnikumi raamatukogu

1961 – Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi raamatukogu

1992 – Tallinna Kõrgema Tehnikakooli raamatukogu

1999 – Tallinna Tehnikakõrgkooli raamatukogu

Üldine[muuda | muuda lähteteksti]

TTK raamatukogu on erialaraamatukogu, kus leidub eelkõige Eestis ja välismaal kirjastatud õppekavadele vastavat eriala- ja teaduskirjandust ning perioodilisi väljaandeid. Informatsiooni uute saabunud raamatute kohta saab raamatukogu uudiskirjanduse blogist. Kasutada saab valdkondade, teaduskondade järgi sorteerimist ning märksõna pilve. Otsinguakna kaudu saab teha päringuid üle kogu blogi. Lisaks on kohapeal võimalik isikut tõendava dokumendi alusel vaadata kuni 10 aasta vanuseid lõputöid.

Raamatukogu lugejaks saavad registreeruda TTK üliõpilased, õppejõud, töötajad, ERASMUS välisüliõpilased ja TTK täienduskoolitusel osalejad. Kojulaenutussõigus on lugejaks registreeritud isikutel. Teistel on võimalik ilma registreerimata lugemissaalis raamatuid, perioodikat ja lõputöid kohapeal kasutada.

Raamatukogu kasutamine on tasuta, paljundamine, printimine ja skannimine on Print in City teenuse kaudu ning TTK kirjastatud õppematerjalide ostmine on tasuline, hinnakirja kehtestab TTK rektor käskkirjaga.

Raamatukogus asuvaid arvuteid saavad kasutada TTK töötajad, üliõpilased, täiendkoolitustel osalejad ja väliskülalisüliõpilased.

Raamatukogus ja terves koolis on tasuta WiFi levi.

Teenused[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatukogu lugemissaal
  • teavikute kohalkasutus ja kojulaenutus;
  • TTK lõputööde kohalkasutus;
  • infoteenindus;
  • infootsingu koolitused;
  • lugemissaali- ja rühmatööderuumide kasutamine;
  • arvutite kasutamine;
  • elektrooniliste andmebaaside kasutamine;
  • Print in City
  • TTK kirjastatud õppematerjalide müük;
  • raamatukogudevaheline laenutus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]