T-vitamiin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

T-vitamiin (ka Goetschi vitamiin, torutiline, T-vitamiini kompleks) on peamiselt putukate ning selgroogsete kasvu reguleeriv toitumisfaktor, mida leidub looduslikult mitmes seeneliigis.

Keemilise koostise kohta on andmeid vähe: arvatakse, et nimetatud vitamiinid koosnevad foolhappest, B12-vitamiinist jm.

T-vitamiin on vesilahustuv ja üsna kuumuskindel toitumisfaktor, mida leidub sellistes seentes nagu torula (lad k Candida utilis) ja Penicillium, samuti termiitide koloonia nendes putukates, kes mainitud seentest toituvad (näiteks termiitide töölistest putukaid toidetakse valdavalt suhkrutega).

Vitamiini kui kasvufaktori ja -regulaatori toime avastati putukatega (peamiselt termiitidega) tehtud katsete kaudu, kuid kasvamise kiirenemist täheldati ka hiirtel, salamandritel, konnadel, sipelgatel ja harilikel äädikakärbestel.

T-vitamiini avastajaks peetakse Austria bioloogi dr Wilhelm Goetschi (1947), kes avastas, et termiidid ei tooda vitamiini ise, vaid saavad seda toiduga. [1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kumar Krishna, Frances M. Weesner, Biology of Termites, Academic Press, lk 414, 1969, London, Card nr 68-26643, Google`i raamatu osaline veebiversioon, (vaadatud 28.07.2013)