Türgi saun

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib üldmõistest; Ingres'i maali kohta vaata artiklit Türgi saun (Ingres)

Türgi (ka araabia saun, kuumaõhusaun või hammam; türgi keeles hamam; araabia keeles حمّام ḥammām) on peamiselt idamaades kasutatav sauna variant, kus õhutemperatuuri tõus (kuni 40–50 °C) saavutatakse veebasseinide kuumutamisega, millest eraldub õhku sooja ja niiskust.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sellise sauna leiutasid Lähis-Ida araablased 7. sajandil, ent juured ulatuvad aga Vana-Roomasse ja saunad sarnanevadki oma olemuselt rooma termidega. Väga suur osa sellistest saunadest on pärit Osmanite riigi aegadest. Seetõttu on neil mõjusid ka bütsantsi arhitektuurist ja neid on sageli kutsutud vanarooma sauna türgi variandiks.

Hammamites töötasid noortest poistest massöörid ehk tellagid (türgikeelsest sõnast tellak), habemeajajad, rätsepad jt. Hammamitest kujunes üks peamisi isikliku hügieeni eest hoolitsemise kohti islamimaailmas, neid rajati igasse linna. Algselt vaid meeste kasutuses olnud saunades käisid hiljem õhtuti mehed ja hommikuti naised.

Hammam on üks traditsioonilisi saunu, mille tavad on säilinud tänapäevani.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Türgi saun on oma olemuselt ja toimelt leebem võrreldes rooma saunaga. Temperatuur on siin +40 kuni +45 °C ja siiski alla +60 °C. Siin ei olnud kerist ja seetõttu ei olnud see eriti kuum saun.

Sauna võib jagada kolmeks osaks. Peale riietusruumi on seal kõigepealt soe ruum, kus alguses lesitakse soojal ja niiskel põrandal ning kus kuum ja kuiv õhk paneb saunalise higistama.

Seejärel minnakse üle sauna kõige tähtsamasse kohta, mis on kuum ja niiske massaažiruum. Ruum saab oma soojuse kuumaveebasseinist. Selle keskel oli küttekeha kohal asetsev kivist lavats, mis mahutas suuremates saunades kümneid inimesi. Siin toimub juba ka osa ühiskondlikku läbikäimist, sest massaaži ajal vesteldakse üksteisega. Massaažiga võetakse korralikult läbi kogu kehapind ja keha loputatakse lõpuks keha üle külmaveebasseinidest tuleva jaheda veega.

Viimaks puhatakse ja jahtutakse maha jahedamas ruumis, kus võidakse pakkuda ka teed või muid jooke, suupisteid vms.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]