Tüümuse hormoonid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tüümuse hormoonid (thymic hormones) on endokrinoloogias paljude selgroogsete sisenõrenäärme tüümuse, näiteks tüümuse epiteeli rakkude, poolt eritatavate humoraalsete faktorite koondnimetus, need liigitatakse peptiidhormoonide hulka, ja nende teadaolevateks funktsioonideks on lümfisüsteemi arengu, T-rakkude difefentseerumise ja rakuliste immuunvastuste regulatsioon.

Tüümuse hormoonide süntees, eritus, signaalirajad, geenid, ensüümid, retseptorid ja toime ning roll tüümuses ja teistes elundites asetleidvates normaalsetes füsioloogilistes ja patoloogilistes protsessides on lõpuni uurimata.

Nomenklatuur ja nimetused[muuda | muuda lähteteksti]

Tüümuse hormoonid on eraldatud erinevate imetajate tüümusest, kas inimese ehk vasika tüümusest ja nende nomenklatuuris pole kokku lepitud.

Looduslike tüümuse hormoonide eraldamise järgselt kannavad mitmed toodetud preparaadid samu nimetusi.

Erituse regulatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Tüümuse hormoonide erituse regulatsioonimehhanisme praegu ei tunta.

Tümuliini sekretsiooni reguleerib neuroendokriinsüsteem ja kilpnäärme telg - türoksiin (T4) stimullerib hiirtel tümuliini eritust.

Tüümuse hormoonide eritus reguleerib tüümusest sõltuvate T-rakkude diferentseerumist.

Füsioloogiline toime[muuda | muuda lähteteksti]

Tüümuse hormoonid võivad mõjuda hüpotalamuse-hüpofüüsi-neerupealise teljele stimuleerivalt ning reguleerida ajuripatsi hormoonide vabastamist.

Ajuripatsi hormoonid aga võivad osade uurijate arvates osaleda tüümuse involutsioonil.

Ringlevate signaalmolekulide toime tüümusesse[muuda | muuda lähteteksti]

Uuringud näitavad, et tüümuses on tuvastatavad ensüümid ja kofaktorid, mis on vajalikud glükokortikoidi sünteesiks, kuid pole teada kas tüümuses nimetatud steroidhormooni süntees ka toimub.

Osade autorite arvates toimub tppmsues glükokortikoidi süntees, kuid võrreldes neerupealise koorega väga väikestes kogustes.

Tüümuse epiteelirakkudes eksisteerivad nii tüümuse hormoonide kui suguhormoonide retseptorid. Tüümuse hormoonide ekspressiooni ja eritust inhibeerivad manustatud suguhormoonid.

Uurijate arvates võivad glükokortikoidid ja rakuväline kaltsium signaliseerida küpsemata tümotsüütidele enesetapu vajadust.

Tüümusesiseselt võib toimuda hormoonide kasvuhormooni (GH), prolaktiini (PRL), lutropiini (LH), oksütotsiini, vasopressiini ja somatostatiini tootmine (seostatakse retseptoritega).

Tüümuse füsioloogias mängib rolli leptiin. Teatud arenemisjärgus tüümuse T-rakud ekspresseerivad greliini retseptoreid ja eritavad greliini.[2]

Talitluse häired[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Tüümuse patoloogia

Suguhormoonide toime tüümusele võib tüümuse rakupopulatsiooni mõjutada selliselt, et kasvajarakkude kasvamist tüümuse mikrokeskkonnas soodustatakse.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Teresa L. K. Low, Allan L. Goldstein, Thymosin and other thymic hormones and their synthetic analogues, Springer Seminars in Immunopathology, 1979, 2. väljaanne, nr 2, lk 169-186, veebiversioon (vaadatud 16.03.2015)(inglise keeles)
  2. Vishwa Deep Dixit, Hyunwon Yang, [...], ja Dennis D. Taub, Ghrelin promotes thymopoiesis during aging, J Clin Invest. 1. oktoober 2007; 117(10): 2778–2790., doi: 10.1172/JCI30248, PMCID: PMC1964507, veebiversioon (vaadatud 3.02.2015)(inglise keeles)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Tümuliin
Vähiuuringutes