Tõrva Noortevolikogu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tõrva Noortevolikogu
Tõrva Noortevolikogu.png
Asutatud 28. november 2010
Tüüp Noorteorganisatsioon
Õiguslik staatus Noortevolikogu
Eesmärk Noorte huvide kaitsmine Tõrva linnas
Peakorter Spordi 1, Tõrva linn, 68606
Asukoht Eesti
Liikmed 15
Ametlikud keeled eesti
Juhtkond Triin Jaansalu - esimees
Eelarve maht ~ 2000 €

Tõrva Noortevolikogu (täispikk nimi Tõrva valla noortevolikogu; kuni aastani 2018 Tõrva linna noortevolikogu) on Tõrvas tegutsev valla noori esindav esinduskogu. Noortevolikogu eesmärgiks on Tõrva noorte huvide eest seismine ja ettepanekute esitamine vallavalitsusele, vallavolikogule ja noorsootöötajatele.

2012. aastast annab noortevolikogu välja Tõrva Noortevolikogu auhinda. Auhinnaga tunnustatakse inimesi, kes on noortevolikogu arvates panustanud märkimisväärselt piirkonna arengusse.

2014. aastal pandi tööle Tõrva Raadio, mis esmalt edastas uudiseid Tõrva tulepäevade raames augustis ning hiljem algatati Tõrva jõuluraadio, mis läks eetrisse detsembri lõpus.

Lisaks on Tõrva Noortevolikogu kaasa rääkinud linna erinevatel teemadel. 2011. aastal tehti ettepanek paigaldada liiklusohtlikesse kohtadesse liikluspeeglid, kaasa on löödud ka Tõrva linna arengukava koostamisel ja paljudes muudes projektides.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tõrva linnas on tegutsenud ka varem Tõrva Noortevolikogu, kuid toona ei saanud organisatsioon ametlikku tunnustust. Uuesti hakati Tõrva Noortevolikogu looma 2009. aastal, kui kutsuti kokku ümarlaud, et arutada noorte tegemisi Tõrva linnas. 2010. aastal võttis Eesti Noorteühenduste Liit noortevolikogude moodustamise üle-eestiliselt enda prioriteediks ning igale maakonnale määrati oma noortevolikogude koordinaator. Lisaks avati projektifond, kus alustavatel noortevolikogudel oli võimalik taotleda rahastust. Tõrva linn otsustas Tõrva Avatud Noortekeskuse eestvedamisel 2010. aasta suvel samuti rahastust taotleda. Suve lõpul ja sügise alguses oli valminud esimene Tõrva linna Noortevolikogu põhimääruse tekst. 19. oktoobril 2010 otsustas Tõrva linnavolikogu kinnitada Tõrva Noortevolikogu põhimääruse ning anda seega organisatsioonile ametlik tunnustus.

Põhimääruses sätestati, et noortevolikogul on liikmeid 11 ja ametiaeg kestab 2 aastat. Esimestel valimistel osales 6 kandidaati. Esimest korda tuli noortevolikogu kokku 28. novembril 2010, mida peab Tõrva Noortevolikogu oma ametlikuks sünnipäevaks. Esimesel istungil valiti noortevolikogu esimeheks Karl Kirt ja aseesimeheks Kaspar Metsar.

8. jaanuaril 2011 otsustati kuulutada välja lisavalimised, mille eesmärgiks oli täita 5 puuduolevat kohta noortevolikogus. Samal koosolekul otsustati teha noortevolikogu oma leht www.torvanoored.ee. 2011. aastal anti välja ka esimest korda Tõrva Noortevolikogu auhind. Esimene auhind läks Hilma Karule.

2012. aasta 25. märtsil jõustus noortevolikogu uus põhimäärus, millega suurenes noortevolikogu liikmete arv 15-le [1].

28. novembril 2012 astus ametisse II koosseis. 1. detsembril valiti esimeheks tagasi Karl Kirt ning aseesimeheks Triin Jaansalu.

Jaanuaris 2013 loodi Tõrva Noorte Uudisteportaal, mille eesmärgiks on vahendada sotsiaalmeedia kaudu noortele uudiseid.

31. augustil 2013 astus tagasi noortevolikogu esimees Karl Kirt omal soovil. Uueks esimeheks valiti Romet Piller.

Augustis 2014 lükkas Tõrva Noortevolikogu koos vabatahtlikega käima Tõrva Raadio.

29. novembril astus ametisse III koosseis. 20. detsembril 2014 valiti uueks esimeheks Triin Jaansalu ja aseesimeheks Sirli Pippar.

22. detsembrist kuni 31. detsembrini sai Tõrva Raadios kuulata jõuluprogrammi.

29. novembril 2016 astus ametisse IV koosseis ja ühtlasi viimane koosseis Tõrva linnas.

Pärast 2017. aasta kohalike omavalitsuse volikogude valimisi moodustus uus vald nimega Tõrva vald. Tõrva vallavolikogu võttis 16. jaanuaril 2018 vastu uue Tõrva valla noortevolikogu põhimääruse. Pärast seda korraldati uue valla noortevolikogu valimised. Uus noortevolikogu asus ametisse 1. mail 2018.

Esimehed ja aseesimehed läbi aegade[muuda | muuda lähteteksti]

Tõrva Noortevolikogu esimehed [2]

Tõrva Noortevolikogu aseesimehed

Tõrva Noortevolikogu auhind[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2011. aastast annab Tõrva Noortevolikogu välja omanimelist auhinda. Auhinna jagamise eesmärk on tunnustada inimesi, kes on panustanud Tõrva linna ja selle kodanike heaolu tagamiseks märkimisväärselt. Auhinna saaja otsustab noortevolikogu, kandidaate saavad tavaliselt esitada kõik inimesed [3].

Auhinna saanud

  • 2019 - Egon Ilisson
  • 2018 - Margit Kolju
  • 2017 - Silver Suur
  • 2016 – Kristiina Luik
  • 2015 – Pubi Juudase meeskond
  • 2014 – Katrin Priilaht
  • 2013 – Merike Soomets
  • 2012 – Liia Ortus
  • 2011 – Hilma Karu

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]