Tänassilma-Viljandi-Raudna org

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tänassilma org)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tänassilma-Viljandi-Raudna org (Eesti)
Tänassilma-Viljandi-Raudna org
Asendikaart

Tänassilma-Viljandi-Raudna org on Viljandi maakonnas asuv Sakala kõrgustiku suurim ürgorg, mis eraldab kõrgustiku põhjaosa muust alast. Org on S-kujuline, ligi kilomeetri laiune ja kuni 40 m sügavune[1].

Org jaguneb tinglikult kolmeks: Tänassilma ürgorg, Viljangi ürgorg ja Raudna ürgorg. Tänassilma oru ja Viljandi oru vahel läheb Ida-Eesti vesikonna ja Lääne-Eesti vesikonna piir.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Geoloogiliselt tekkelt on Viljandi ja Raudna ürgorud vanimad Sakala kõrgustikul[2]. Org tekkis enne viimast jääaega[3]. Aluspõhjaks on kesk-devoni liivakivi, mida katavad hilisemad setted[2].

Selles asuvad suuremad veekogud olid osa oletatavast Pärnu–Viljandi–Tartu veeteest.

Tänassilma ürgorg[muuda | muuda lähteteksti]

Viiralti tamm Tänassilma ürgoru servas

Tänassilma ürgorg on Tänassilma-Viljandi-Raudna oru idapoolsem osa, mis algab Kösti oja ligidalt ja kulgeb alguses põhja-kirdesuunal, pöörab Vana-Võidu küla juures itta. Kohe pärast pööret suubub orgu põhjasuunast Tääksi-Välgita-Kehklase ürgorg ja lõunast Ärma ürgorg. Edasi kulgeb org järjest madalamaks muutudes kuni Sakala kõrgustiku servani ja lõppeb Tänassilma küla ligidal. Orus saab alguse Tänassilma jõgi, mis voolab kogu oru pikkuses ja suubub Võrtsjärve. Orus asuvad ka Rutsniku Mädajärv[4] ja Vana-Võidu Mädajärv.

Oru serval kasvab Viiralti tamm. Kaitsealustest aladest asub Tänassilma orus Vana-Võidu Mädajärve serval Kivistiku metsapark[5], Tusti külas asub oru nõlval Tusti metsapark[6].

Tänassilma oru ülemjooksule (vahemikus Tänassilma jõe algusest kuni Ärma jõe suudmeni) on aastakümneid juhitud Viljandi linna reovett. Orus asuvat lammisood läbiva kogumiskraavist põhja poole asuv laiuv märgala on ühetaolise, äärmuseni vaesunud taimestikuga soo, mida katab lausjalt laialehine hundinui[7].

Viljandi ürgorg[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Viljandi ürgorus asuvale Viljandi järvele

Viljandi ürgorg asub Tänassilma-Viljandi-Raudna oru keskosas ja kulgeb edela-kirdesuunal. Oru keskmeks on 4 km pikkune[8] Viljandi järv[2], millest voolab edelasse välja Raudna jõgi. Oru keskosasse suubub põhjasuunast Valuoja org, oru põhjaosas aga Uueveski org. Oru loodenõlval asub Viljandi linn. Oru lõunapoolse osa veerudel esineb rohkesti allikaid[2].

Viljandi ürgorg kuulub Viljandi maastikukaitseala koosseisu[2].

Raudna ürgorg[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Raudna orule Päri külast Tartu – Viljandi – Kilingi-Nõmme maanteel, 2014

Raudna ürgorg asub Tänassilma-Viljandi-Raudna oru lääneosas ja kulgeb alguses edelasuunal ning pöörab Paistu ürgoru suubumisel Ramsi küla juures loodesse. Edasi kulgeb org järjest madalamaks muutudes kuni Sakala kõrgustiku servani ja lõppeb Tohvri küla ligidal. Raudna orus voolab kogu oru pikkuses Raudna jõgi, selles asub ka Raudna tehisjärv.

Raudna ürgorg kuulub osaliselt Loodi looduspargi koosseisu[9].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ivar Arold (2005). "Eesti maastikud" (PDF). Tartu Ülikooli Kirjastus.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Viljandi maastikukaitseala Eesti looduse infosüsteemis
  3. Viljandi järv kui ürglooduse objekt Eesti looduse infosüsteemis
  4. Tänassilma jõgi Eesti entsüklopeedia veebiversioonis
  5. Kivistiku metsapark Eesti looduse infosüsteemis
  6. Tusti metsapark Eesti looduse infosüsteemis
  7. "Saarepeedi valla üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne, 2008". Originaali arhiivikoopia seisuga 22. august 2016. Vaadatud 3. augustil 2016.
  8. Viljandi järv Eesti looduse infosüsteemis
  9. Loodi looduspark Eesti looduse infosüsteemis