Suvepalee

Allikas: Vikipeedia
Pekingi suveloss ja keisriaed
UNESCO maailmapärandi logo UNESCO maailmapärand
Asukoht  Hiina
Tüüp kultuurimälestis
Kriteeriumid I, II, III
Viited 880
Piirkond* Aasia-Okeaania
Koordinaadid 39° 54′ 38″ N, 116° 8′ 28″ E
Nimekirja arvatud 1998 (22. istung)
* Regioon on UNESCO määratletud

Suvepalee (lihtsustatud hiina: 颐和园; traditsiooniline hiina: 頤和園; pinyin: Yíhéyuán) või Suveloss on loss Pekingis Hiinas.

Tervet müriaadi sildu, pagoode, aedu, järvi ja ojasid sisaldavat, 294 hektaril laiuvat keiserlikku residentsi hakati rajama Jini dünastia ajajärgul (11151234) ja seda nimetati Selgete Vete aiaks. See on Hiina keiserlikest aedadest suurim. Kaua salajas hoitud rajatis avati laiemale avalikkusele aastal 1924. Seda loetakse hiina aiakunsti üheks tippsaavutuseks. See on üks Pekingi suurimaid turismiatraktsioone. 1998. aastast kuulub suveloss UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

18. sajandi lõpus hakkas palee võtma oma praegust kuju, kuid Teises oopiumisõjas (1860) Briti ja Prantsuse sõdurid hävitasid selle. Keisri ema Cixi ehitas Hiina mereväelt võetud raha eest residentsi üles ja nimetas ümber Suvepaleeks, bokserite ülestõusu ajal (1900) rüüstasid selle taas võõrväed.

Tänapäeval, täielikult restaureerituna, pakub see Pekingi kesklinnas imelist pelgupaika, kus võib imetleda poekesi, kohvikuid, paate, maagilisi vaateid ja idüllilist mägist maastikku. Enamikku paviljone ühendab omavahel 700 m pikkune ja maalidega kaunistatud katusega jalutustee.

Vana Suvepalee[muuda | muuda lähteteksti]

Lähedal asub suuresti varemeiks muutunud vana keisripalee, mis oli oma järglasest väga erinev. See polnud kujundatud Hiina klassikalises stiilis, vaid baroki põhimõtete järgi jesuiitlike arhitektide poolt Giuseppe Castiglione juhtimisel. Palee rajati 18. sajandil keiser Qianlongi valitsemisajal, kelle eesmärgiks oli üle trumbata tolleaegsed Prantsuse ja Itaalia lossikompleksid.