Stephen Fry

Allikas: Vikipeedia
Stephen Fry
Stephen Fry (aastal 2008)
Sünninimi Stephen John Fry
Sünniaeg 24. august 1957 (66-aastane)
Sünnikoht Hampstead, London, Inglismaa
Amet näitleja, kirjanik, ajakirjanik, režissöör
Tegev 1981. aastast
Elukaaslane

Daniel Cohen (1995–2010)

Elliot Spencer
Vanemad Marianne Eve Fry (neiupõlvenimi Newman) ja Alan John Fry

Stephen John Fry (sündinud 24. augustil 1957 Londonis) on inglise näitleja, kirjanik, ajakirjanik ja režissöör.

Lapsepõlv ja noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Fry on sündinud 1957. aastal Hampsteadis. Tema isa oli inglise füüsik ja leiutaja Alan John Fry ning ema on Marianne Eve Fry (neiupõlvenimi Newman). Emapoolsed vanavanemad olid Ungari juudid, kes emigreerusid 1927. aastal Šuranyst (tolleaegne Tšehhoslovakkia) Suurbritanniasse.

Algkoolis sai Fry logopeedilist abi, sest ta kõnet peeti liiga kiireks ja ebamääraseks. Tal oli koolis pahandusi muu hulgas pideva varastamise, valetamise ja homoseksuaalse käitumise pärast ning teda karistati tihti füüsiliselt. Samas panid õpetajad tähele tema intelligentsi ja erilist keeleannet. Fry oli juba väikesest peale usin lugeja ning Arthur Conan Doyle’i, P. G. Wodehouse’i ja Oscar Wilde’i austaja.

Pahanduste tõttu ähvardati teda Uppinghami internaatkoolist korduvalt välja visata. Lõpuks see juhtus, kui ta puudus koolist kuus päeva, et käia Londonis Sherlock Holmesi klubi koosolekul. 16-aastaselt üritas ta sooritada enesetappu. 17-aastaselt põgenes Fry kodust, kaasas perekonnatuttava krediitkaart, ja viibis pärast põgenemist kaardivarguse eest kolm kuud eelvangistuses.[1]

Ta õppis inglise kirjandust Cambridge'i ülikooli Queen's College'is.

Töö ja looming[muuda | muuda lähteteksti]

1981. aastal näitles ta Cambridge'i ülikooli komöödiaklubi Footlights revüüetenduses "The Cellar Tapes" koos Hugh Laurie, Emma Thompsoni ja Tony Slatteryga. Komöödiatandemis Fry ja Laurie osales ta kirjutaja ja näitlejana sketšisarjas "Fry ja Laurie" ("A Bit of Fry & Laurie", 1989–1995) ning mängis Jeevesi (Laurie kehastatud Woosteri kõrval) P. G. Wodehouse'i romaanidel ja novellidel põhinevas sarjas "Jeeves ja Wooster" (1990–1993).

Lisaks mängis ta nimitegelast Oscar Wilde'i filmis "Wilde" (1997), eri tegelaskujusid BBC sarjas "Blackadder" (1986–1989) ja nimitegelast Peter Kingdomit ITV sarjas "Kingdom" (2007–2009). Külalisesinejana on ta näidelnud USA krimisarjas "Kondid" (2005–2017) ning kõrvalosatäitjana düstoopilises põnevikus "V nagu veritasu" (2005).

Ta on toimetanud ja juhtinud mitut dokumentaalsaadet, sealhulgas 2008. aastal sarja "Stephen Fry in America", milles ta reisis kõigis 50 USA osariigis.

2003.–2016. aastal juhtis Fry BBC populaarset humoorikat mälumängusaadet "QI", mille eest ta nomineeriti kuus korda British Academy Television Awardsi (BAFTA) auhinnale.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Fry paigutati 2016. aastal 2. kohale ja 2017. aastal 12. kohale LGBTQI kogukonna silmapaistvate isikute nimekirjas Pride Power List.

Alates 2011. aastast on ta vaimse tervise probleemidega tegeleva heategevusliku organisatsiooni Mind president.

Fry on organisatsiooni British Jews for Justice for Palestinians (Briti Juudid Palestiinlaste Õiguste Eest) liige.

2010. aastal kirjutas Fry koos 54 teise avaliku elu tegelasega alla Guardianis avaldatud kirjale, milles oldi vastu paavst Benedictus XVI Suurbritannia visiidile riigivisiidi aunimetuse andmisele.

Fry oli 2010.–2016. aastal jalgpalliklubi Norwich City Football Club juhatuse liige.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2010. aastal valiti ta Briti Humanistide Assotsiatsiooni silmapaistvaks toetajaks (Distinguished Supporter of the British Humanist Association).
  • 2011. aasta 22. veebruaril andis Harvardi ülikooli ilmalik kaplaniteenistus (Humanist Chaplaincy) Fryle üle elutööauhinna tegevuse eest kultuurihumanismi vallas.
  • 2018. aastal anti talle kui väljapaistvale ateistile Richard Dawkinsi auhind.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Fry on korduvalt väljendanud vastuseisu institutsionaliseeritud religioonidele ning ta indentifitseerib end ateisti ja humanistina, kuigi on samas avaldanud teatavat sümpaatiat Vana-Kreeka usundi vastu.

Fry kannatab bipolaarse häire all, mida ta avalikult käsitles telesaates "Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive" (2006).

Ta on üritanud mitmel korral enesetappu – esimest korda 16-aastaselt, viimati 2012. aastal. 2013. aastal Richard Herringile antud intervjuus paljastas Fry, et oli eelmisel aastal välismaal filmides proovinud endalt elu võtta. Ta ütles, et võttis "tohutu hulga tablette ja tohutu koguse viina" ning ta toodi tagasi Suurbritanniasse, et ta oleks järelevalve all.

Fryl diagnoositi 2018. aasta lõpus agressiivne eesnäärmevähk, mida opereeriti 2019. aasta jaanuaris.

Ta on alates 2015. aastast abielus koomik Elliot Spenceriga. Fry elukaaslane 1995.–2010. aastal oli Daniel Cohen.  

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Dan Waddell (17. veebruar 2011). "WDYTYA? Series Two: Celebrity Gallery". BBC.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]