Staré Hory mäestik

Allikas: Vikipeedia
Staré Hory mäestiku asukoht Slovakkias (tähistatud halliga)
Donovaly

Staré Hory mäestik (Slovaki Starohorské vrchy, ungari Óhegyi-Tátra) on mäestik Slovakkia keskosas, mis on osa Lääne-Karpaatidest ja ühtlasi on see ka osa Fatra-Tatra piirkonnast. Selle regiooni kõrgeim tipp on Kozí chrbát (1330,4 m). Madalaim koht asub Hroni orus (330 m).

Selle mäestiku aladele jääb osaliselt Banská Bystrica linn. Küladest asuvad mägedest Baláže, Harmanec, Kordíky, Králiky, Riečka, Staré Hory, Špania Dolina ja Tajov. Osaliselt jäävad selle aladele ka mäestiku suurim turismikeskus Donovaly, Motyčky ja Moštenica. Suurim jõgi on Bystrica.

Mäestiku edelaosas eristatakse geomorfoloogilise üksusena Kordíky alangut, kus asuvad paljud mäestiku külad ja ka Banská Bystrica linna mägedesse jääv osa. Alangu madalaim koht asub selle idaosas (420 m).

Loodus on mäestikus suuremalt jaolt puutumata. Mäed on kaetud metsaga, valdavad kuusikud, aga madalamates kohtades ka harilik pöök. Banská Bystrica ümbruses on metsad maha raiutud, Donovaly ümbruskonda mõjutab turism, aga Staré Hory sa Špania Dolina piirkonnas leidub jälgi varasemast mäetööstusest. Seal on mitu kaitseala ja loodusmälestist, suur osa mägedest jääb Suur-Fatra rahvusparki.

Geoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Geoloogiliselt koosneb suur osa mäestikust kerkinud kristalsetest kivimitest, lõunaosas moodustuvad nad vähemal määral ka nende peale nihkunud kattekihist. Lääneosas leidub ka jälgi neovulkanismist. Kohati paljanduvad kattekihi kriidiajastu llubjakivid ja mergel ka mäestiku kirdeosas. Mägede idaosa ja äärmine lääneosa koosnevad Triiase ja Juura lubjakivist ning dolomiidist. Banská Bystricast põhjas esineb Paleosoikumi kiltasid ja liivakivi.

Mäestikust on avastatud mitmeid koopaid, ent need on üldiselt väikesed.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Staré Hory mäestik piirneb järgmiste geograafiliste piirkondadega:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska. Bratislava : Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]