Spagetidiagramm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Spagetidiagramm (ingl spaghetti plot) on visuaalne kujutis, mis näitab inimese, objekti või tegevuse teekonda mingis protsessis, kasutades pidevat vooluliini[1]. Pidev vooluliin võimaldab meeskonnal tuvastada töövoo puudused ja leida lahendused protsessi kiirendamiseks. Spagetidiagramm on kiire ja lihtne viis, kuidas saab jälgida objekti- ja inimestevahelisi kaugusi tööruumides[2]. Mõiste nimetus tuleneb sellest, milline näeb välja lõpptulemus, ehk nagu spagetid taldrikul.

Eesmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Spagetidiagrammi kasutatakse kvaliteedijuhtimises protsesside ja töövoogude parandamiseks või täiendamiseks[3].

Spagetidiagramm aitab

  • tuvastada piirkonna/tööruumi ebaefektiivsed kohad,
  • tuvastada transportimise, liikumise ebatõhususe,
  • vähendada segadust toodete töötlemise järjekorras,
  • vähendada töötajate väsimust ebaefektiivse liikumise tõttu,
  • tuvastada riske ja parandada tööohutust.

Koostamine[muuda | muuda lähteteksti]

Ühe inimese/objekti diagramm[muuda | muuda lähteteksti]

Esmajoones tuleb joonistada mõõtmetega tööruum/piirkond pealtvaates, jälgides, et objektidevahelised kaugused vastavad tegelikkusele. Peale selle tuleb diagrammile märkida kõikide inimeste või objektide iga teekond, kui liigutakse või tehakse midagi. Mida jämedam on joon, seda keerulisem on protsess. Joonistada tuleb ka kõik väikesed ülesandeid ja korduvad liikumised, üles märkida iga liikumise või operatsiooni ajakulu. Juhul kui inimene või objekt liigub, tuleb mõõta kaugust. See kõik märgitakse ühele joonisele[4].

Joonis 1. Ühe inimese mitteoptimeeritud spagetidiagramm restorani köögis

Joonisel 1 on märgitud ühe inimese mitteoptimeeritud spagetidiagramm restorani köögis. Sellel joonisel on kirjeldatud restorani teenindaja teekonda klienditellimuste täitmisel. Siit nähtub, et teenindaja võtab vastu tellimuse, suundub toiduainete järele, valmistab söögi, pakib ja väljastab selle kliendile. Samuti on jooniselt näha, et teenindaja teekond ei ole optimeeritud. Tal on vaja pidevalt liikuda laudade ja seadmete vahel, mis asetsevad tööruumi erinevates nurkades. Seadmed, mida tuleb järjest kasutada ei asetse lähestikku. Sellises olukorras kõnnib teenindaja rohkem, väsib kiiremini, toidu valmistamise ajakulu on suurem. Käsitletavat situatsiooni tuleb optimeerida. 

Mitme inimese/objekti diagramm[muuda | muuda lähteteksti]

Mitme inimese või objekti spagetidiagramm on sarnaneb ühe inimese/objekti diagrammiga. Ainuke erinevus on see, et samal diagrammil kujutatakse erinevate inimeste või objektide teekonda. Reeglina märgitakse iga inimese või objekti liikumine erineva värviga.

Joonis 2. Kahe inimese mitteoptimeeritud spagetidiagramm restorani köögis

Joonisel 2 on märgitud kahe inimese mitteoptimeeritud spagetidiagramm restorani köögis. Sarnaselt eelmisele joonisele on siin märgitud teenindajate teekond klienditellimuste täitmisel. Siit nähtub, et esimene teenindaja (must joon) võtab vastu tellimuse, suundub toiduainete järele, valmistab söögi, pakib ja väljastab selle kliendile. Teine teenindaja (punane joon) võtab vastu tellimuse, pakib ja väljastab selle kliendile.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Koostatud diagrammi järgi tuleb analüüsida olemasolevat protsessi ja muuta see tõhusamaks. Meeskond peab välja töötama asjakohase ja tulemusliku tööprotsessi. Omavahel seotud järjestikused etapid peavad olema väga lähestikku ja tööks vajalikud seadmed asetsema võimalikult lähedal. Tõhususe tõstmiseks tuleb pikima vahemaaga ja pikima ooteajaga teed ümber paigutada. Joonisel 3 on märgitud ühe inimese optimeeritud spagetidiagramm restorani köögis. Sellel joonisel on näha, kuidas on paigutatud lauad ja seadmed, et teenindaja teekond oleks võimalikult lühike. Kõik sammud on järjestatud ning vajalikud seadmed asuvad teineteise kõrval. Teenindaja liigub järjest ühest kohast teise, valmistab kiiremini toidu ning annab selle kliendile. Kuna tema teekond on lühem, siis ta on kiirem ega väsi nii kiiresti kui varem.

Joonis 3. Ühe inimese optimeeritud spagetidiagramm restorani köögis

Uus spagetidiagramm on lihtsam ja kergesti juhitavam. Pärast optimeeritud spagetidiagrammi joonistamist peab meeskond läbi proovima tööprotsessi uue teekonna, jälgima uusi teid, jalatusmustreid ja ooteaga ning tegema vajalikud parandused.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. American Society for Quality. "Spaghetti Diagram". Originaali arhiivikoopia seisuga 24. oktoober 2017. Vaadatud 24. oktoober 2017.
  2. William A. Levinson (2007). Beyond the theory of constraints: how to eliminate variation and maximize capacity. Productivity Press. Lk 97. ISBN 978-1-56327-370-4.
  3. Lonnie Wilson (2009). How to Implement Lean Manufacturing. McGraw Hill Professional. Lk 127. ISBN 978-0-07-162507-4.
  4. Six-Sigma-Material.com. "Spaghetti Diagram". Vaadatud 24.10.2017.