Spageti diagramm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Spageti diagramm (inglise keeles - Spaghetti plot) on visuaalne kujutis mis näitab inimese, objekti või tegevuse teekonda mingi protsessi raames kasutades pidevat vooluliini[1]. Pidev vooluliin võimaldab protsessi meeskonnal tuvastada töövoogude kitsad kohad ja võimalusi protsessi voolu kiirendamiseks. Spageti diagramm on kiire ja lihtne viis, kuidas saab jälgida osade ja inimeste vahelisi kaugusi tööruumides[2]. Nimi pärineb lõpptulemusest, mis näeb välja nagu spagetid taldrikul. 

Eesmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Spageti diagrammi kasutatakse kvaliteedijuhtimises protsesside ja töövoogude parandamiseks või täiendamiseks[3].

Spageti diagramm aitab järgmiselt:

  •  Tuvastab piirkonna / tööruumi ebaefektiivsed kohad
  • Tuvastab transportimise, liikumise ebatõhusused
  • Vähendab segadust toodete töötlemise järjekorras
  • Parandab tõhusust ja vähendab töötajate väsimust ebaefektiivsete liikumiste tõttu
  • Tuvastab riske ja parandab tööohutust

Koostamine[muuda | muuda lähteteksti]

Üksiku inimese, toote või objekti kohta[muuda | muuda lähteteksti]

Ennekõike tuleb joonistada tööruumi või piirkonna pealtvaade jälgides mastaabi ning, et objektide vahelised kaugused vastavad reaalsusele. Peale seda tuleb joonistada iga inimese, objekti või tegevuse teekonda iga kord kui tehakse mingi operatsioon kasutades pidevat vooluliini. Mida paksem on joon, seda keerulisem on protsess. Tuleks hoolitseda selle eest, et joonistada kõik väiksed ülesandeid ja korduvaid liikumisi. Tuleb kirja panna palju aega iga liikumine või operatsioon võtsid. Juhul kui inimene või objekt liigub, tuleb mõõta kaugus. Seda kõike pannakse kirja ühele joonisele[4].

Ühe inimese spageti diagram restoraani köögis. Mitteoptimeeritud

Näidis spagetti diagramm on toodud joonisel 'Ühe inimese spageti diagramm restorani köögis. Mitteoptimeeritud'. Antud joonisel on kirjeldatud restorani teenindaja teekond klientide tellimuste täitmisel. On näha, et teenindaja võtab vastu tellimus, läheb koostisosade järgi, valmistab neist toitu, pakib seda ja väljastab kliendile. Joonisel saab lihtsasti näha, et teenindaja teekond ei ole optimeeritud. Tal on vaja pidevalt liikuda erinevate laudade ja seadmete vahel, mis asetsevad erinevates tööruumi nurkades. Seadmed, mida tuleb järjest kasutada ei ole kõrval. Antud situatsioonis teenindaja kõnnib rohkem, väsib kiiremini, toitu valmistamiseks tal läheb rohkem aega. Olukord nõuab optimeerimist. 

Mitme inimese või objekti kohta[muuda | muuda lähteteksti]

Mitme inimese või objekti spageti diagramm on sarnane üksiku inimese või toote diagrammiga. Ainuke erinevus, et samal diagrammil on kujundatud erinevate inimeste või objektide teekonnad. Tavaliselt iga inimese või objekti teekond on joonistatud erineva värviga.

Kahe inimese spageti diagram restoraani köögis. Mitteoptimeeritud

Mitme inimese või objekti näidis spagetti diagramm on toodud joonisel 'Kahe inimese spageti diagramm restorani köögis. Mitteoptimeeritud'.Sarnaselt eelmise joonisega antud joonisel on kirjeldatud restorani teenindajate teekond klientide tellimuste täitmisel. On näha, et esimene teenindaja (musta värvi joon) võtab vastu tellimus, läheb koostisosade järgi, valmistab neist toitu, pakib seda ja väljastab kliendile. Teine teenindaja (punane joon) ainult võtab tellimuse vastu ning väljastab toitu klientidele.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Koostatud diagrammi alusel tuleb analüüsida olemasolevad protsessid ning neid muuta efektiivsemaks. Meeskond peab töötama koos asjakohase disaini saavutamisel. Omavahel seotud protsessietapid peavad asetsema üksteisele võimalikult lähedal. Tööks vajalik infrastruktuur peab asetsema maksimaalselt lähedal. Tõhususe tõstmiseks tuleks pikima vahemaaga ja pikima ooteajaga teed ümber paigutada. Näidis optimeeritud spagetti diagramm on toodud joonisel 'Ühe inimese optimeeritud spageti diagramm restorani köögis'. Antud joonisel lauad ja seadmed on paigaldatud ümber selleks, et teenindaja teekond muutuks lühemaks. Kõik sammud on järjestatud ning vajalikud seadmed asuvad kõrval. Nüüd teenindaja läheb järjest ühest piirkonnast teisele, teeb toitu kiiremini valmis ning annab seda kliendile. Teenindaja teekond on lühem, teenindaja on kiirem ja ei väsi enam niipalju nagu varem.

Ühe inimese optimeeritud spageti diagram restoraani köögis

Uus spageti diagramm muutub lihtsamaks ja kergesti juhitavaks. Kui uus spageti diagramm on joonistatud peaks meeskond simuleerima protsessi uue kujundusega, jälgima uusi teid, jalutusmustreid ja ooteaegu ning tegema vajalikke parandusi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. American Society for Quality. "Spaghetti Diagram". Vaadatud 24. oktoober 2017.
  2. William A. Levinson (2007). Beyond the theory of constraints: how to eliminate variation and maximize capacity. Productivity Press.. Lk 97. ISBN 978-1-56327-370-4
  3. Lonnie Wilson (2009). How to Implement Lean Manufacturing. McGraw Hill Professional. Lk 127. ISBN 978-0-07-162507-4
  4. Six-Sigma-Material.com. "Spaghetti Diagram". Vaadatud 24.10.2017.