Smeegma

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Smeegma (ka smegma, kreeka keeles smēgma 'seep') on enamiku imetajate välistel suguelunditel (ld organa genitalia externa), nii nais- kui ka meessuguelunditel paiknevate rasunäärmete toodetav sekreet ehk nõre.

Smeegma liigitatakse[1]]:

Smeegma biokeemilist koostist on kaua uuritud, kuid selle täpset segu pole tuvastatud. Smeegma komplekteerimine sõltub paljudest teguritest, näiteks indiviidi vanusest ja paljust muust. Ollakse seisukohal, et smeegma koosneb neutraalsetest rasvadest, rasvhapetest ja steroolidest ning teistest lipiididest, aga ka epiteelirakkudest.

Smeegma inimestel[muuda | muuda lähteteksti]

Mehe smeegma[muuda | muuda lähteteksti]

Smeegma mehe sugutil

Mehel tekib eesnaha alla eesnäärme talitluse tõttu smeegma ehk eesvõie, mida toodavad eesnäärme rasunäärmed ja mille ülesandeks on eesnnaha ja peenisepea lubrikatsioon. Igapäevaselt hügieeni mittejärgivate ning nõrgenenud immuunsusega meestel võib smeegma muutuda roiskuvaks võideks, mille halba lehka on tunda kahe päeva möödumisel. Mittepesemisel nädala jooksul võib tekkida eesnaha ja sugutiga ühendatud nn ümberpööratavas taskus põletik. Diagnoosimisel tasub ettevaatlik olla, sest ka mitmed seennakkused ja bakternakkused jms ning suguhaiguste tekitajad võivad mõjutada nimetatud piirkonna elu selliselt, et võib erituda tavalisest rohkem ning erineva lõhna ja füüsikaliste parameetritega nõret. Smeegma on normaalne kehaeritis ning võib sisaldada kehajääke, baktereid ja muid mikroobe. Mõne teoreetiku kohaselt võib see sisaldada ka kantserogeenseid aineid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Peter Reuter: Smegma In: Springer Lexikon Medizin, S. 1989; Springer 2004. ISBN 3540204121. Volltext Veebiversioon (vaadatud 30.06.2013)

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]