Sisuturundus
Artiklis ei ole piisavalt viiteid. |
See artikkel ootab keeletoimetamist. |
Sisuturundus on tekstireklaami vorm, mis sarnaneb ajakirjandusliku artikliga. Sisuturundus keskendub sisu loomisele, avaldamisele ja sihtrühmale edastamisele ning ettevõtted kasutavad seda samadel eesmärkidel kui reklaami, selleks et:
- suurendada kasutajaskonda
- mitmekesistada kasutajaskonda
- luua või suurendada online-müüki
- luua kasutajate veebikeskkond
Erinevalt teistest turundusvormidest tugineb sisuturundus kliendi olemasolevatele vajadustele ja nendest arusaamisele, mitte uute vajaduste tekitamisele. Nagu James O'Brian Contentlyst kirjutas Mashable'is: “Sisuturunduse põhiidee seisneb selles, et bränd peab andma midagi väärtuslikku, et saada midagi väärtuslikku tagasi. Telereklaami asemel ole telesaade. Veebibänneri asemel ole olemuslugu. Saadud väärtuseks on sageli, et inimestel tekib brändiga positiivne seos ja nad tahavad ka edaspidi selle brändiga suhestuda.”[1] Sisuturunduses peaks ettevõtete põhirõhk olema kliendi vajadustel. Vajaduse tuvastanud ettevõte saab mitmel viisil informatsiooni edastada. Näiteks ajakirjanduslikus vormis uudiste, infograafikute, artiklite ja fotode abil või kasutades teisi reklaamivorme, nagu videoid, valgeid raamatuid, e-raamatuid, e-kirju, uudiskirju, juhtumiuuringuid, juhendeid, küsimusi-vastuseid, fotosid, blogipostitusi jms.
Ajalugu
[muuda | muuda lähteteksti]Reklaamis on sisu loomist kasutatud juba pikka aega selleks, et bränditeadlikkust suurendada, ning et brändi imagot üles ehitada. Näiteks:
- 1895. aastal lõi John Deere ajakirja The Furrow, milles jagas talunikele teavet, kuidas tulusamalt töötada. Ajakiri ilmub endiselt 40 riigis 12 keeles.
- 1900. aastal töötas Michelin välja Michelini teatmiku, milles jagas autojuhtidele autohoolduse nõuandeid ja reisinippe. Kokku jagati tasuta 35 000 eksemplari.
- 1904. aastal jagas Jell-O müügimees ukselt uksele käies tasuta kokaraamatuid, kus reklaamiti magustoitu kui mitmekülgset rooga. 1906. aastaks kasvas firma käive üle ühe miljoni dollari.
Ingliskeelset väljendit content marketing kasutati esimest korda 1996. aastal, kui John F. Oppedahl juhtis ajakirjanikele korraldatud ümarlauda Ameerika ajalehetoimetajate ühingus. 2014. aastal avaldas ajakirja Forbes veebiväljaanne artikli seitsmest kõige populaarsemast viisist, kuidas ettevõtted kasutavad sisuturundust. Ajakirjanik tõi välja asjaolu, et 2013. aastaks oli sisuturunduse kasutamine ettevõtete üldise turundusstrateegia osana kasvanud 60%-lt aastas 93%-le.
Sisu loomine
[muuda | muuda lähteteksti]Tavaliselt käivad ettevõtted sisu luues läbi kolm etappi:
Sihtrühma ja selle vajaduste kindlakstegemine
[muuda | muuda lähteteksti]Eduka sisuturunduse kampaania loomise esimene samm on määratleda sihtrühm, mida üldiselt tuntakse kasutaja segmenteerimisena. Edukad sisuturunduse tellijad ei mõtle ainult oma toodete ja teenuste müügile, vaid mõistavad ka klientide vajadusi ning soove. Näiteks, kui turundada food truck´i, siis võib klienti defineerida kui noort 20. sajandi lõpus sündinud inimest, kes töötab viie minuti kaugusel San Fransisco kesklinnast ja naudib tervislikku toitu. Mida kitsamalt on võimalik klienti määratleda, seda lihtsam on kirjutada sisu, mis on suunatud sihtrühmale.
Sisutüüpide määramine
[muuda | muuda lähteteksti]Kõige sagedamini kasutatakse sisuturundust blogipostitustes, kuid ka teised sisutüübid võivad kliendile mõjuda. Sisu hõlmab:
- e-raamatuid
- videoid
- infograafikuid
- viktoriine
- nimekirju
- juhendeid
- vebinare
- küsimusi ja vastuseid
- uuringuid
- intervjuusid
- reklaamtrükiseid
Õige sisutüüp sõltub ettevõtte eesmärkidest ja sihtrühmast. Näiteks arhitektuurifirma, mille sihtrühm on suurte elamurajoonide kinnisvaraarendajad, võib kasu saada nimekirja loomisest, mis toob välja kõik pidepunktid, millega arendaja peaks enne lepingu sõlmimist arvestama. Kohalik toitlustusfirma, mille tegevus on suunatud hõivatud perekondadele, võib kasu saada hoopis videost, mis näitab kodus tehtud toidu soojust ja värskust.
Sisuhaldussüsteemi loomine
[muuda | muuda lähteteksti]Selleks, et selle reklaamivormiga alustada, on ettevõtetel vaja luua sisuhaldussüsteem (content management system ehk CMS). Kuigi sisuhaldussüsteeme on palju, ja need kõik pakuvad erinevaid funktsioone, on enamikul neist selliseid, mis aitavad luua teksti ning hõlmavad väljaandeid ja andmeid, et jälgida oma postituste edukust.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ O'Brien, James (19. detsember 2012). "How Red Bull Takes Content Marketing to the Extreme". Mashable.com (inglise). Vaadatud 14. juunil 2024.