Sinine surmaekraan

Allikas: Vikipeedia
Näide sinisest surmaekraanist Windows XP-l
Sinine surmaekraan Londoni liinibussi infoekraanil

Sinine surmaekraan (inglise keeles Blue Screen of Death[1]; lühend BSoD) on veateade, mida kuvatakse Windowsi ja ReactOSi kokkujooksmise korral. Arvuti ekraan muutub siniseks ja sellele ilmub valge tekstiga veateade.

Nimetust "surmaekraan" kasutatakse seepärast, et edasi saab vaid arvutit taaskäivitada või kinni panna. Teisi tegevusi ei võimaldata, et vältida süsteemi terviklikkuse pöördumatut kahjustumist. Sageli ei ole süsteem teistsugusteks tegevusteks ka suuteline. Kui selline veateade ilmub, on süsteemil midagi tõsist viga.

Ilmuvaks veateateks võib olla registritõmmis, kuid võib olla ka lihtsalt sõnaline teade, et nüüd jooksis arvuti kokku. Enamik operatsioonisüsteeme püüab kasutajat siiski kuidagi abistada rikkepõhjuste kindlaksmääramisel ja kõrvaldamisel ning näitab lisaks standardtekstile mingil määral registrite seisu rikke ilmnemise hetkel. Veateated võivad olenevalt operatsioonisüsteemist olla väga mitmesugused, kuid ühe operatsioonisüsteemi piires üldjuhul eriti ei muutu. Mõnikord käivitab süsteem ekraanil kella ja võimaldab kasutajal sinist surmaekraani vaadata ainult kindla aja, näiteks poole minuti jooksul. Selle aja möödudes taaskäivitub arvuti automaatselt.

Olenemata sellest, kas registritõmmis kuvatakse või mitte, püüab vastavalt konfigureeritud operatsioonisüsteem kirjutada registritõmmise koopia faili, kust pärast arvuti taaskäivitamist saab vaadata registri sisu kinnijooksmise hetkel ja mõnikord isegi andmeid taastada. Tõmmisefailist andmete taastamiseks peab siiski olema vastav väljaõpe. Ka tõmmisefaili maht (kas sinna kirjutatakse kogu muutmälu või ainult osa sellest) sõltub operatsioonisüsteemist ja selle konfiguratsioonist.

Linuxis kasutatakse terminit kernelišokk, millele vastab Windowsis termin puugistopp[2]. See tähendab süsteemis tekkinud sisemist probleemi, mida operatsioonisüsteem ise ei suuda lahendada[3]. Sellele seisundile võib, kuid ei pea järgnema surmaekraan.

Windows 11 operatsioonisüsteemi all on kavas asendada algussõna Blue (sinine) sõnaga Black (must), ehk siis sõnaühendiga „Must surmaekraan“.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "blue screen of death" [sinine surmaekraan]. akit.cyber.ee. Andmekaitse ja infoturbe leksikon. 11. juuli 2021.
  2. "Vallaste e-teatmik. Kernelišokk". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. september 2015. Vaadatud 10. aprillil 2010.
  3. "Vallaste e-teatmik. Puugistopp". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. september 2015. Vaadatud 10. aprillil 2010.
  4. Tom Warren (1. juuli 2021). "Microsoft's Blue Screen of Death is changing to black in Windows 11 | The Black Screen of Death is here" (inglise). The Verge. Vaadatud 11. juulil 2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]