Mine sisu juurde

White Christmas

Allikas: Vikipeedia
1954. aastal välja antud The Driftersi 7" vinüülsingel "White Christmas"

"White Christmas" on Irving Berlini kirjutatud jõululaul.

Laul oli Berlini edukamaid ja tuntumaid kompositsioone. See on üks kõige mängituim ja salvestatuim jõululaul üldse. Bing Crosby salvestatud laulu "White Christmas" on müüdud rohkem kui 100 miljonit koopiat ja see on sellega kõigi aegade enimmüüdud singel.

Berlin kirjutas 1942. aasta filmi "Holiday Inn" jaoks ühe laulu iga filmis esineva püha kohta, lisaks jõuludele muuhulgas ka Ameerika Ühendriikide iseseisvuspäevast, tänupühadest ja uusaastast rääkiva laulu. Ta soovis, et jõululaul oleks filmi kõrgpunktiks. Berlin oli ise juudi päritolu, kuid ta veetis jõulusid kodus koos oma katoliiklasest naise ja lastega ning talle oli tuttav Ameerika pühadega seotud nostalgiline meeleolu.

Berlin kirjutas laulu Lõuna-Californias, kus ta hakkas sealsete palmipuude ja sooja ilma keskel igatsema valgete jõulude järele. Laulu valmides oli Berlin kindel, et sellest saab hitt. Oma laulu arranžeerijale Helmy Kresale esitades ütles ta: "See pole mitte ainult parim lugu, mille olen kunagi kirjutanud, vaid ka parim, mille keegi on kunagi kirjutanud."

Esimest korda esitas Crosby seda laulu avalikult 1941. aasta jõuluõhtul NBC raadiosaates "Kraft Music Hall". Algselt ei pälvinud laul suurt tähelepanu ja singlina seda kohe välja ei antud. 29. mail 1942 salvestas Crosby "White Christmasi" Los Angeleses Radio Recordersi stuudios koos Ken Darby Singersi ning John Scott Trotteri ja tema orkestriga. Suurema tuntuse sai see pärast filmi "Holiday Inn" esilinastumist 1942. aasta augustis. Filmis esitas Crosby seda koos Marjorie Reynoldsiga (Reynoldsi asemel laulis filmis tegelikult Martha Mears). 1943. aasta märtsis toimunud 15. Oscarite jagamisel võitis "White Christmas" auhinna parima originaallaulu kategoorias.

2001. aastal valiti "White Christmas" Ameerika 20. sajandi suurimate laulude seas (Songs of the Century) "Over the Rainbow" järel teisele kohale.[1] 2004. aastal valis Ameerika Filmiinstituut (AFI) "White Christmasi" 20. sajandi Ameerika parimate filmilaulude seas (AFI's 100 Years...100 Songs) viiendale kohale.[2]

"White Christmas" on üks kõige sagedamini salvestatud jõululaule läbi aegade. Seda on kaverdanud loendamatul arvul artiste, samuti on seda lisaks inglise keelele esitatud paljudes teistes keeltes. Eestikeelsete sõnade autor on Heldur Karmo (eestikeelsed sõnad on neljas erinevas versioonis).[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Songs of the Century". edition.cnn.com. 7.3.2001. Vaadatud 25.12.2021
  2. "AFI's 100 YEARS...100 SONGS". afi.com. Vaadatud 25.12.2021
  3. http://heldurkarmo.net.ee/?qry=1,613 (vaadatud 25.12.2021)