Simon Wiesenthali keskus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Simon Wiesenthali keskuse hoone Los Angeleses

Simon Wiesenthali keskus (inglise Simon Wiesenthal Center, ingliskeelne lühend SWC) on 1977. aastal asutatud Simon Wiesenthali järgi nimetatud sihtasutus. Keskuse peakorter asub Ameerika Ühendriikide California osariigis Los Angeleses.

Keskus tegeleb natsionaalsotsialistliku Saksamaa teenistuses olnud sõjakurjategijate jälitamise, ODESSA võrgustike vastu võitlemise, holokausti kohta teabe jagamise ja internetis tegutsevate antisemiitlike äärmusrühmituste vastase tegevusega.

Keskus ise ütleb, et ta on rahvusvaheline juudi inimõiguste kaitse organisatsioon, mis on pühendatud maailma parandamisele sammhaaval. Keskuse mitmekülgne tegevus muudab maailma ühiskonna harimise abil. Keskuse tegutsemismeetodid on võitlus antisemitismi, vaenu õhutamise ja terrorismiga, inimõiguste ja väärikuse propageerimine, Iisraeli eest seismine, juutide ohutuse ülemaailmne kaitsmine ja holokausti õppetundide tutvustamine tulevatele põlvkondadele.[1]

2009. aasta seisuga on keskuse juht rabi Marvin Hier. Tema asetäitja on rabi Abraham Cooper ning tegevjuht on rabi Meyer May.

Wiesenthali keskuse Iisraeli osakonna juht on Efraim Zuroff, kes on Eestilt nõudnud väidetavate sõjakurjategijate kohtu alla andmist ning kritiseerinud kommunismiohvrite ja natsionaalsotsialismi ohvrite ühist mälestamist.

Keskus annab välja ajakirja Response.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "SWC Home > About Us". Originaali arhiivikoopia seisuga 11. oktoober 2007. Vaadatud 9. augustil 2009.