Seto kuningriik

Allikas: Vikipeedia
Setomaa lipp

Seto kuningriik ehk Seto kuningriigipäev on augusti esimesel laupäeval peetav roteeruva toimumiskohaga seto kultuuri suursündmus, millest saavad lisaks setodele osa võtta ka seto kultuuri huvilised. Kuningriigipäeva keskpäeval kuulutatakse üheks päevaks Seto kuningriigi seadused Eesti ja Vene seadustest kõrgemalseisvaiks ning päeva jooksul peetakse seto pärimuskultuuriga seotud võistlusi. Samuti valitakse kuningriigipäeval setode esindusisik ülemsootska.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Seto kuningriigi päev 2019. aasta augustis Küllätüvä külas

Seto kuningriigi pidamise idee on metsasoomlaste vabariigi eeskujul maale toonud folklorist Paul Hagu. Esimene kuningriigipäev peeti 20. augustil 1994 Obinitsa kooli õuel. Paari aasta pärast hakkas sündmuse toimumiskoht roteeruma nelja Setomaa eestipoolsele osale jääva valla vahel (Mikitamäe, Meremäe, Värska, Misso valla Luhamaa nulk) ning see toimumiskohtade järjestus püsib tänini, ka pärast haldusreformi, mil neist valdadest moodustati üks Setomaa vald. Järgmine, järjekorras XXVI Seto Kuningriik toimus 3. augustil 2019 Küllätüvä külas.

Võistlused[muuda | muuda lähteteksti]

Seto kuningriigi sõjaväe paraad 2013. aastal Luhamaal

Žüriid valivad välja parima eeslaulja (sõnolinõ), tantsijad (naiste puhul kargusekargaja, meeste puhul kasatskilüüjä), pillimehed, jõumehe (vägümiis), söökide ja jookide valmistajad (õlu, vein, handsa, pirukas, leib), käsitöömeistrid jm; päeva kulminatsioonina valitakse avalikel valimistel uus ülemsootska. Kõik meistrid kannavad võidetud tiitlit järgmise kuningriigini. Nimetatud võistlused toimuvad igal kuningriigipäeval, kuid harvem on valitud ka teisi kuninga meistreid, nt piltnik. Viimasele võistlusele, ülemsootska valimisele järgneb vaatemänguline sõjaväeparaad.

Ülemsootska[muuda | muuda lähteteksti]

Ülemsootska on kuningriigipäeval üheks aastaks valitav setode esindusisik.

Tegemist ei ole kuninga või kuningannaga, kuna Anne Vabarna lauldud eeposele "Peko" tugineva mütoloogia põhjal on setodel (viljakus)jumal-kuningas Peko, kes magab Petseri kloostri liivakoobastes ning annab oma tahtmise ja nõu seto rahvale teada unenägudes, mida näeb ülemsootska. Niisiis on ülemsootska vahendaja, sõnumitooja, kuid praktilises elus siiski rahva esindaja, autoriteet ja arvamusliider. Ülemsootska tunnuseks on valitsussau kiiora.

Järjestikuste ametiaegade hulk ei ole piiratud. 2018. aastal valiti Lüübnitsas ülemsootskaks Aare Hõrn. Alates 2022. aastast on ülemsootska Anzelika Gomozova (sündinud 4. augustil 1980).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]