Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Saksamaa Liitvabariigi parteist; Saksa Demokraatliku Vabariigi partei kohta vaata artiklit Kristlik-Demokraatlik Partei (Ida-Saksamaa)

Saksamaa Kristlik-
Demokraatlik Liit
Christlich Demokratische
Union Deutschlands
Cdu-logo.svg
Esimees Armin Laschet
Asutamine 1945
Peakorter Konrad Adenaueri maja (Klingelhöferstraße 8, Berliin)
Ideoloogia Liberaalne konservatism
Koduleht www.cdu.de

Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit (saksa keeles Christlich Demokratische Union Deutschlands, lühend CDU) on 1945. aastal asutatud erakond Saksamaal, mis ideoloogiliselt liigitub kristlik-demokraatlike ja konservatiivsete erakondade hulka.

Euroopa tasandil kuulub Kristlik-Demokraatlik Liit Euroopa Rahvaparteisse.

Partei esimees on alates jaanuarist 2021 Armin Laschet.

Kui Saksamaa oli pärast Teist maailmasõda okupeeritud, tekkisid ülesaksamaalised poliitilised erakonnad. Nende hulgas muutus eriti mõjuvõimsaks pärast sõda loodud konservatiivne Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU), mille lähimaks liitlaseks sai Baierimaal tegutsev Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU).

Positsioon Saksamaa poliitilisel maastikul[muuda | muuda lähteteksti]

CDU ja CSU liidu põhiliseks vastaseks kujunes vasakpoolne Saksamaa Demokraatlik Partei (SPD).Veidi hiljem tekkis liberaalne Vaba Demokraatlik Partei (FDP), mis liikmete arvu poolest jäi küll eelmainituile tugevasti alla, kuid sellegipoolest mängis tähtsat rolli riigi poliitilises elus. Vabad demokraadid on kuulunud valitsuskoalitsioonidesse koos CDU või SPD-ga. Taastati ka ametiühingute ning teiste ühiskondlike organisatsioonide tegevus.

Juhid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]