SWIFT

Allikas: Vikipeedia

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) on üleilmne pankadevahelise finantstelekommunikatsiooni ühing, millel on üle 9000 kliendi[1].

Ühing asutati 1973,[2] selle peakorter ja üks kontoritest asub Belgias.[3] SWIFT haldab pangatehingute teabe edastamiseks kasutatavat ülemaailmset sõnumiedastussüsteemi. Süsteem omistab kõigile rahvusvahelistele pangaülekannetele unikaalse koodi, mis võimaldab tuvastada ülekande tegija ja kande vastuvõtja.

SWIFT-süsteemist saadavate finantstehingute andmed võivad sisaldada teavet, mille abil saab tuvastada tehingu sooritaja/vastuvõtja, sealhulgas tema nime, kontonumbri, aadressi, isikukoodi ja muid isikuandmeid.

SWIFT tegeleb ka tarkvara ja teenuste müügiga finantsasutustele.

Ulatus[muuda | muuda lähteteksti]

Enamiku rahvusvaheliste pankadevaheliste sõnumite edastamisel kasutatakse SWIFT-võrku. 2015. aastal ühendas SWIFT üle 11 000 finantsasutuse rohkem kui 200 riigis ja territooriumil, kes vahetasid keskmiselt üle 32 miljoni sõnumi päevas (võrreldes 1995. aasta keskmiselt 2,4 miljoni sõnumiga).[4]

Seoses 2022. aasta Venemaa sissetungiga Ukrainasse otsustasid lääneriigid piirata Venemaa ligipääsu SWIFT süsteemile.[5] Varem on kehtestatud sanktsioone ka Iraani vastu seoses nende tuumaprogrammiga.

SWIFTi eripärad ja toimimine[muuda | muuda lähteteksti]

SWIFT transpordib finantsteateid turvalisel viisil, kuid ei hoia oma liikmete kontosid ega täida kliiringu (vastastikuste nõudmiste ja kohustuste tasaarvestus sularahata arveldustena)[6] või arveldamise vorme. SWIFT ei hõlbusta rahaülekannet: selle asemel saadab see maksejuhiseid, mis tuleb tasuda korrespondentkontode (konto, mille pank on arvelduste tegemiseks avanud mõne teise riigi pangas)[7] kaudu, mida institutsioonid omavahel omavad. Igal finantseerimisasutusel peab pangatehingute vahetamiseks olema pangasuhe, selleks tuleb olla pank või liituda ühe või mitme pangaga, et neid konkreetseid teenuseid kasutada.

Tähtsad isikud ja asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

SWIFT on Belgia seaduste alusel tegutsev ühistu, mille omanikud on selle liikmeks olevad finantsinstitutsioonid, kellel on kontorid üle maailma. Ricardo Bofill Taller de Arquitectura[8] disainitud SWIFTi peakontor asub Belgias La Hulpe lähedal Brüsselis. SWIFTi esimees on Yawar Shah[9], pärit Pakistanist ja selle juhatuse esimees on Gottfried Leibbrandt[10], pärit Madalmaadest.[11][12]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "SWIFT - Company information". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. august 2010. Vaadatud 18. oktoobril 2010.
 2. "SWIFT history". Originaali arhiivikoopia seisuga 26. detsember 2012. Vaadatud 18. oktoobril 2010.
 3. "SWIFT offices". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. august 2010. Vaadatud 18. oktoobril 2010.
 4. "Swift Company Information".
 5. "Lääs piirab Venemaa ligipääsu SWIFT-ile, määrab sanktsioonid keskpangale" ERR, 27. veebruar 2022
 6. "Eesti keele seletav sõnaraamat".
 7. "Eesti Pangaliit". Originaali arhiivikoopia seisuga 12. detsember 2017.
 8. "Ricardo Bofill". Originaali arhiivikoopia seisuga 2. september 2011.
 9. "Yawar Shah, 1996, 40 Under Forty - Crain's New York Business".
 10. "SWIFT".
 11. "SWIFT Management".
 12. "Board members".