SWIFT

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) on üleilmne pankadevahelise finantstelekommunikatsiooni ühing, millel on üle 9000 kliendi[1].

Ühing asutati 1973,[2] selle peakorter ja üks kontoritest asub Belgias.[3] SWIFT haldab pangatehingutealase teabe edastamiseks kasutatavat ülemaailmset sõnumiedastussüsteemi. Süsteem omistab kõigile rahvusvahelistele tehtavatele pangaülekannetele unikaalse koodi, mis võimaldab tuvastada ülekande tegija ja kande vastuvõtja.

SWIFT-süsteemist saadavate finantstehingute andmed võivad sisaldada teavet, mille abil saab tuvastada tehingu sooritaja/vastuvõtja, sealhulgas tema nime, kontonumbri, aadressi, isikukoodi ja muid isikuandmeid.

WIFT tegeleb ka tarkvara ja teenuste müügiga finantsasutustele.

Ulatus[muuda | muuda lähteteksti]

Enamiku rahvusvaheliste pankadevaheliste sõnumite edastamisel kasutatakse SWIFT-võrku. 2015. aastal ühendas SWIFT üle 11 000 finantsasutuse rohkem kui 200 riigis ja territooriumil, kes vahetasid keskmiselt üle 15 miljoni sõnumi päevas (võrreldes 1995. aasta keskmiselt 2,4 miljoni sõnumiga).[4]

SWIFTi eripärad ja toimimine[muuda | muuda lähteteksti]

SWIFT transpordib finantsteateid turvalisel viisil, kuid ei hoia oma liikmete kontosid ega täida kliiringu (vastastikuste nõudmiste ja kohustuste tasaarvestus sularahata arveldustena)[5] või arveldamise vorme. SWIFT ei hõlbusta rahaülekannet: selle asemel saadab see maksejuhiseid, mis tuleb tasuda korrespondentkontode (konto, mille pank on arvelduste tegemiseks avanud mõne teise riigi pangas)[6] kaudu, mida institutsioonid omavahel omavad. Igal finantseerimisasutusel, pangatehingute vahetamiseks, peab olema pangasuhe, selleks tuleb olla pank või liituda ühe või mitme pangaga, et neid konkreetseid teenuseid kasutada.

Tähtsad isikud ja asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

SWIFT on Belgia seaduste alusel tegutsev ühistu, mille omanikud on selle liikmeks olevad finantsinstitutsioonid, kellel on kontorid üle maailma. Ricardo Bofill Taller de Arquitectura[7] disainitud SWIFTi peakontor asub Belgias La Hulpe lähedal Brüsselis. SWIFTi esimees on Yawar Shah[8], pärit Pakistanist ja selle juhatuse esimees on Gottfried Leibbrandt[9], pärit Madalmaadest.[10][11]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]