Mine sisu juurde

SEAT León

Allikas: Vikipeedia
SEAT León
Tootja SEAT
Tootmine 1999–tänapäev
Kere tüüp 3-ukseline luukpära (2013–2018)
5-ukseline luukpära
5-ukseline universaal (2013–tänapäev)
Paigutus Eesmootor,
esi- või nelikvedu

SEAT León on Hispaania autotootja SEAT toodetav väikeauto mudel, mida toodetakse tänapäeval nii luukpära kui ka universaalina. Mudel on tootmises 1999. aasta oktoobrist.

SEAT kuulub Volkswagen AG omandusse ning kahel esimesel SEAT Leóni põlvkonnal kasutati Volkswageni A platvormi ning lisaks ka mitmeid teisi VW AG autode detaile. Kolmanda ja neljanda põlvkonna autod baseeruvad uuel MQB platvormil, mida kasutatavad ka Audi A3, Volkswagen Golf ja Škoda Octavia.

Mudel on nimetatud Hispaania linna Leóni järgi, mis tähendab ühtlasi hispaania keeles "lõvi".

Esimene põlvkond (Typ 1M; 1998)

[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese põlvkonna Leon oli saadaval ainult 5-ukselise luukpärana ning sedaankerega Leoni sõsarmudel kandis nime SEAT Toledo.

Auto baseerus Volkswageni A4 platvormil, mida kasutasid ka teised VW AG mudelid Volkswagen Golf Mk4, Bora (Jetta) ja Audi A3.

Peamiselt toodeti esimese põlvkonna autosid SEATi Martorelli tehases ning väike kogus Leone valmistati ka Belgias asuvas VW AG grupile kuuluvas tehases.

Teine põlvkond (Typ 1P; 2005)

[muuda | muuda lähteteksti]

Järgmise põlvkonna Leon ehitati Volkswageni A5 platvormile ehk samale, mida kasutas ka Golf Mk5.

Ka teise põlvkonna autosid ehitati Hispaanias. Uus Leon sai moodsama ja nooruslikuma disaini ning tagaukse käepide oli ära peidetud ukseraami sisse, et jätta autost rohkem kaheukselise auto muljet.

Kolmas põlvkond (Typ 5F; 2012)

[muuda | muuda lähteteksti]
3. põlvkond

Kolmanda põlvkonna Leon on ehitatud VW AG uusimale MQB platvormile.

Saadaval olid 3- ja 5-ukselised luukpärad ja lisaks 5-ukseline linnamaasturi välimusega Leon ST nimega X-Perience.

SEAT Leon ST

[muuda | muuda lähteteksti]

SEAT León ST on SEAT-i sõiduauto, keskklassi universaal. See versioon tehti esmakordselt 3. põlvkonnast ning varem polnud universaalkeret Leoni valikus olnud. Selle pakiruum mahutab tavaolekus 587 liitrit, tagaistmete allaklappimisel suureneb see 1470 liitrini. 1,6-liitrine diiselmootor (105 hj) kulutab tehase andmetele tuginedes 3,8 liitrit kütust sajale kilomeetrile.

Neljas põlvkond (Mk4, 2020)

[muuda | muuda lähteteksti]
4. põlvkond

Ka neljanda põlvkonna auto on ehitatud VW AG MQB Evo platvormile, mida kasutavad lisaks Leonile ka Volkswagen Golf Mk8, Skoda Octavia Mk4 ja Audi A3 Mk4.

Lisavarustuses on saadaval ka digitaalne näidikuteplokk tavapärase osutitega näidikuteploki kõrval.

SEAT Leon Cupra

[muuda | muuda lähteteksti]

SEAT León Cupra on SEAT-i sõiduauto, SEAT Leóni sportlik 3- või 5-ukseline luukpära. Seda on toodetud 3 põlvkonda.

1. põlvkonnal on 1,8-liitrine turbomootor, mille võimsus on 154 kW. Hiljem tuli 165 kW versioon.

3. põlvkonnal on 2-liitrine R4-bensiinimootor võimsusega 265 või 280 hobujõudu (võimsaim SEAT kogu automargi ajaloos) ehk vastavalt 50 ja 35 hobujõudu rohkem kui Volkswagen Golf GTI-l. Lisavõimsus tuleb turborõhu suurendamisest. Cupra 280 kiirendab 0–100 km/h 6 sekundiga, teine 5,9 sekundiga (0,5 ja 0,6 vähem kui GTI-l). Võimsamal mootoril on 350 nm pöördemomenti. Kütusekulu on 6,6 l/100 km ja CO2 pääst 154 g/km. Cupra 280 kaalub 1,4 tonni. Erinevalt tavamudelist on Cupral madalam vedrustus ja häälekam väljalase. Saadaval on 3 sõidurežiimi: Comfort, Sport ja Cupra. Parandatud on Cupra-versiooni – auto ei ole enam liiga jäik. Kuid siiski on seadistusvõimalusi vähem kui Ford Focus ST-l ja Renault Megane RS 265-l. Varsti tuleb ka veel kiirem Cupra R. Põhikonkurent on (lisaks Megane'ile ja Golfile) on Ford Focus ST, mis on nõrgema mootoriga, aga odavam ja paremate sõiduomadustega.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]