Eesti Teadusagentuur
Sihtasutus Eesti Teadusagentuur (lühend ETAg; inglise keeles Estonian Research Council) on Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalas olev Eesti sihtasutus.
Eesti Teadusagentuur loodi 1. märtsil 2012 Eesti Teadusfondi baasil eesmärgiga korrastada teadus- ja arendustegevuse rahastamise süsteemi. Asutusega liideti ka Sihtasutus Archimedese teaduskoostöö keskus.[1] Eesti Teadusagentuur asub Tartus, sihtasutusel on esindus ka Tallinnas ja kontaktbüroo Brüsselis.[2]
Juhtimine
[muuda | muuda lähteteksti]Aastatel 2012-2020 oli Sihtasutus Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel, kes otsustas 2021. aasta algusest juhatuse esimese lepingu lõpetada. Kuni uue juhi leidmiseni täitis juhatuse esimehe ülesandeid agentuuri tegevjuht Karin Jaanson.[3] Alates 1. aprillist 2021 on Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees füüsikaprofessor Anu Noorma.[4]
Tegevus
[muuda | muuda lähteteksti]Eesti Teadusagentuuri eesmärk on toetada riikliku teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonipoliitika kujundamist ja elluviimist ning suurendada teadus ja uuendustegevuste sotsiaalset ja majanduslikku mõju ning sünergiat. Eesti Teadusagentuuri ülesanne on toetada teadlasi, anda uurimistöö tegemiseks uurimistoetusi ning soodustada rakendusuuringuid nutika spetsialiseerumise valdkondades.
Eesti Teadusagentuur esindab Eestit rahvusvahelistes organisatsioonides, koordineerib koostööprogrammides osalemist ning toetab rahvusvahelist koostööd nii nõustamise kui rahastamise abil.
Eesti Teadusagentuur analüüsib teadusteavet ja rahastamisotsuste mõju, hindab uurimistoetuste kasutamise tulemuslikkust ja mõju ning teadusliku info avalikku kättesaadavust.
Sihtasutus haldab ka Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS), mis koondab informatsiooni teadus- ja arendusasutuste, teadlaste, teadusprojektide ning teadustegevuse tulemuste kohta.
Eesti Teadusagentuur aitab tekitada noortes huvi teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika vastu ning tõstame avalikkuse teadlikkust teadusest ja selle olulisusest ühiskonnale.[5]
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]- Science Europe
- TeadusEST
- Mobilitas Pluss
- RITA programm
- NUTIKAS programm
- Õpilaste teadusfestival
- Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Eesti Teadusagentuur analüüsis kolme esimest tegevusaastat. Eesti Teadusagentuuri veebisait, 12. november 2015.
- ↑ Kontaktid. Eesti Teadusagentuuri veebisait.
- ↑ Teadusagentuuri asub uuest aastast ajutiselt juhtima Karin Jaanson. Eesti Teadusagentuuri veebisait, 29. detsember 2020.
- ↑ Eesti Teadusagentuuri hakkab juhtima Anu Noorma. Eesti Teadusagentuuri veebisait, 1. märts 2020.
- ↑ Tutvustus. Töökorraldus. Eesti Teadusagentuuri veebisait.
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]- Eesti Teadusagentuuri koduleht
- Eesti teadus- ja kõrgharidusmaastikku tutvustavad lühivideod inglise ja vene keeles