Mobilitas Pluss

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Mobilitas Pluss[1] ehk pikema nimega „Teaduse rahvusvahelistumine, mobiilsuse ja järelkasvu toetamine“ on Eesti riigi ja Euroopa Regionaalarengu Fondi kaasrahastatav teadusprogramm, mille kinnitas Eesti haridus- ja teadusminister 30. detsembril 2015. Mobilitas Plussi programmi viib ellu Eesti Teadusagentuur ning programmi eelarve on 35 373 763 eurot, millest 83,5% katab Euroopa Regionaalarengu Fond. Programm kestab kuni 2023. aastani.

Mobilitas Pluss on aastatel 2008–2015 kestnud Mobilitase jätkuprogramm.

Eesmärgid[2][muuda | muuda lähteteksti]

 • tõsta Eesti teaduse, ettevõtluse ja kõrghariduse rahvusvahelist nähtavust ja atraktiivust õpi- ja teadustegevuse sihtriigina;
 • tugevdada Eesti teadlaste, teadust tegevate asutuste ja ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet;
 • toetada Eesti teadusasutuste ja ettevõtete koostöövõimalusi riikidevaheliste teadusorganisatsioonide ja –võrgustikega, sh läbi sünergia Horisont 2020 meetmetega;
 • avardada riigi, teadus- ja arendusasutuste, kõrgkoolide, ettevõtete, üliõpilaste ja akadeemilise personali rahvusvahelise koostöö ja enesetäiendamise võimalusi läbi sektoritevahelise ja rahvusvahelise mobiilsuse ning koostöövõimaluste parandamise.

Alategevused[2][muuda | muuda lähteteksti]

 1. Toetused Eestis teadustöö tegemiseks – tuuakse Eesti teadus- ja arendusasutustesse ja ettevõtetesse teadusprojekte läbi viima ligikaudu 100 järeldoktorit ning 60 teadlast, kes on varem Eestis elanud, kuid siis suundunud teadustööd välismaale tegema.
 2. ERC grandi taotlemise edukuse tõstmine – toetatakse neid Eesti teadus- ja arendusasutustes töötavaid teadlasi, kes on taotlenud Euroopa Teadusnõukogu granti, kuid sellest ilma jäänud.
 3. Tippteadlaste toetamine – tuuakse Eestisse 13 tipptasemel teadlast, kes loovad Eestisse oma uurimisrühma.
 4. Euroopa teadusruumi, Innovaatilise Liidu ja Horisont 2020 algatustes osalejate toetamine – toetatakse teadlaste osalemist erinevates Euroopa algatustes – näiteks ERA õppetoolide, Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogia Instituudi või ERA-NET projektides.
 5. Eesti EL algatustes osalemist toetav kontaktbüroo – toetatakse Eesti teadus- ja arendustegevuse kontaktbüroo tegevusi Brüsselis
 6. Eesti teaduse välisturundus „Research in Estonia“ – toetatakse Eesti teadus- ja arendustegevuse turundamist välisriikides
 7. Rahvusvahelised koolitused ja õppevisiidid teadlastele – koolitatakse Eesti teadlasi projekte kirjutama ning võimaldatakse käia õppevisiitidel edukate projektitaotlejate juures (fookus on eelkõige Euroopa Teadusnõukogu grantidel)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]