Mine sisu juurde

Süvarihv

Allikas: Vikipeedia
1 - vahevööt 2 - rihv 3 - ümarvööt
Rõhtsa rihva tüübid: seisev, eend- ja taandrihv. Allikas: Meyers Konversationslexikon, 1885–1890

Süvarihv, ka lihtsalt rihv on nõgus (konkaavne) poolringikujulise rennitaolise ristlõikega raidvorm, vastandina kumerale ümarvöödile või mõikale. Tehnilises terminoloogias nimetatakse rihvaks igasugust nõgusat soont[1]. Esineb erinevates profileeringutes, horisontaalliistuna näiteks hoone sokli, karniisi, simsi, talumi, sambabaasi profiilis[2]. Portaalipalestike profiilides võib rihv olla nii vertikaalne kui ka silluskaart järgivalt kõver.

Ka samba kannelüüre võib käsitleda vertikaalsete rihvadena[3]. Süvarihv, mis paikneb joonia või korintose samba baasis kahe ümarmõika (torus) vahel, kannab nime trochilus.

Rõhtsa rihva puhul eristatakse seisvat rihva (ääred vertikaalselt kohakuti), eendrihva (ülaäär eendub) ja taandrihva (alläär eendub)[4]. Taandrihv (saksa keeles Anlauf) esineb sageli soklite ja sambabaaside kujunduses. Eendrihv (saksa keeles Ablauf) on iseloomulik simsile ja karniisile.

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 22. august 2018. Vaadatud 22. augustil 2018.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. http://www.keeleveeb.ee/dict/speciality/art/dict.cgi?word=sv2579
  3. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 22. august 2018. Vaadatud 22. augustil 2018.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  4. Eesti arhitektuur: Oskussõnastik. Tallinn: Valgus, 1993