Sõõrik

Allikas: Vikipeedia
Sõõrikute valik kohvikus
Šokolaadilaastudega kaetud sõõrik

Sõõrik (ka pontšik) on õlis küpsetatud (frititud) tainast kondiitritoode või magustoit. See on paljudes maades populaarne magus suupiste, mida saab valmistada ise kodus või osta pagariärist, supermarketist, toidukioskist või spetsiaalsetelt edasimüüjatelt.

Sõõrikud frititakse tavaliselt jahutainast ja on harilikult rõngakujulised. Ent neid on ka paljude teiste kujudega; tihti on need täidisega, ja võivad olla ka pallikujulised "sõõrikuaugud". Sõõrikud võivad sisaldada ka vett, muna, piima, suhkrut, õli ja looduslikke või kunstlikke maitseaineid.

Kaks kõige levinumat sõõrikutüüpi on rõngassõõrik ja täissõõrik, millesse on pandud puuviljatäidist, koort, vanillikastet või muid magusaid täidised. Teine võimalus on väikesed puuviljatükid tainas. Sõõrikud võivad olla kaetud suhkru- või šokolaadiglasuuriga või üle puistatud tuhksuhkruga.

Sõõrikud liigitatakse kookideks ja pärmitainasõõrikuteks.

Sageli serveeritakse sõõrikuid kohvi või piimaga.

Kuju[muuda | muuda lähteteksti]

Rõngad[muuda | muuda lähteteksti]

Rõngakujulisi sõõrikuid saab teha kahte moodi: kas liites pika, õhukese tainatüki otsad või kasutates sõõrikulõikurit. Viimasel juhul jääb tainast alles sõõriku keskmine osa, mida saab küpsetada ja serveerida "sõõrikuauguna".

On kahte sorti rõngassõõrikuid: need, mis on tehtud pärmitainast, ja spetsiaalsest koogitainast tehtud sõõrikud. Pärmitainast sõõrikute massist moodustab üldjuhul 25% õli, koogitaina puhul 20%. Koogitainast sõõrikud on küpsetatud umbes 90 sekundit 190–198 °C juures, keerates üks kord. Pärmitainast sõõrikud vajavad rohkem õli, kuna neid tuleb kauem praadida, umbes 150 sekundit 182–190 °C juures. Koogitainast sõõrikute kaal on tavaliselt 24–28 grammi. Pärmitainast sõõrikute keskmine kaal on umbes 38 grammi, need on harilikult suuremad ja kõrgemaks paisunud.

Kate[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast praadimist saavad rõngassõõrikud sageli katte. Lehttainast sõõrikud on üldjuhul kaetud glasuuriga. Koogitainast sõõrikud võivad samuti olla glasuuritud, aga nende peale võib puistata ka tuhksuhkrut, kaneeli või valget suhkrut. Need on sageli kaetud ka koogikattega ja mõnikord puistatakse peale kookospähklipuru, tükeldatud maapähkleid või kommikesi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]