Rudolf Lepvalts

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Rudolf Lepvalts
Sünniaeg 7. aprill 1906
Sünnikoht Tartu
Surmaaeg 1. juuni 1978
Surmakoht Paris, USA Maine'i osariik
Rahvus eestlane
Tegevusala maalikunstnik
Kunsti õppinud Pariisi vabaakadeemiad, Kõrgem Kunstikool Pallas

Rudolf Lepvalts (7. aprill 1906 Tartu1. juuni 1978 Paris, Maine'i osariik) oli eesti maalikunstnik.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Rudolf sündis majaomanik Jaan Lepvaltsi peres kolmanda pojana. Sai alghariduse Tartus.

Ta elas aastast 1924 vaheldumisi Pariisis, kus õppis mitmes ateljees, ning Eestis. Täiendas end 19261927 Pallases ja esines näitustel 19251932. Kunstniku edasine elukäik ei jäänud siiski seotuks Eestiga. Pärast Viini, Berliini ja Pariisi viis ta tee vendade juurde Paraguaysse ja sealt peatselt Argentinasse, kus ta tegutses arhitekti, filmimehe ja maalijana. Peagi alanud sõja tõttu Euroopas tuli kunstnikul jääda Lõuna-Ameerikasse.

Tema tähetund saabus 1951, kui Argentina petrooleumisündikaadi juhtidel tekkis idee tellida Olivoze lossi koosolekutesaali diktaator Juan Peróni abikaasa Eva portree. Pildi avamine oli pidulik ja rahvamass kandis eesti kunstniku kätel Eva Peróni juurde. Kunstnik meenutab: "Õnnest säraval näol pigistas Eva mu kätt ja suudles mind. Maali eest maksti mulle 6000 dollarit ja päev hiljem teatati, et Eva Peron soovib veel 20 niisugust pilti."

Pärast 1955. aasta riigipööret Peron kukutati ja ka Rudolf Lepvalts lahkus 1961 Argentinast, asudes elama New Yorki. Ta suri 1978 Parisis (USA Maine'i osariigis), põrm tuhastati ja tuhk puistati metsa. Tema vanemad Jaan ja Emma Lepvalts on sängitatud Raadi kalmistule Tartus.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Tema kodumaal loodud teostest on tuntuim riigivanema tellimisel 1932 valminud "Kalevipoeg soome sepa juures" (modell Kristjan Palusalu), mis rippus Toompea lossis riigivanema esinduskorteris. Viljeles ka graafikat, seal hulgas monotüüpiat ja akvarelli.

Lepvalts on väheseid, kui mitte ainuke eestlane, keda on mainitud Ameerika kunstientsüklopeedias "Enciclopedia del Arte in America".

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]