Rtveli

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rtveli Kahheetias, Grigori Gagarin, 1847

Rtveli (gruusia keeles: რთველი) on religioosse tähendusega traditsiooniline viinamarjade koristuspidu Gruusias. See on ammustest aegadest pärit iga-aastane sügisene veinipidu, mil veinitootja perekonnaliikmete ja sugulaste hooajaline, kiire ja raske tööpäev viinamarjakasvanduses[1] lõpeb pidustuste ja tantsuga muusika ja rahvalaulude saatel. Rtveli algab tavaliselt septembris, kui viinamarjad on küpsenud. [2]

Veetmine[muuda | muuda lähteteksti]

Rtveli’l ei ole kindlaksmääratud alguspäeva, see sõltub viinamarjasaagist, mis koristatakse, kui viinamarjakobarad on saavutanud õige küpsuse. Kvaliteetveini valmistamiseks peab suhkru ja happe vahekord viinamarjades olema: suhkrut 17–22% ja happesust 6–7 g / l, šampanja tootmiseks vastavalt 16–19% ja 7–10 g / l, magusate dessertveinide jaoks 25–27% ja 5–6 g / l ning lauaveinide puhul 14–19% ja 8 g / l.

Saagikoristus algab tavaliselt kesksügisel. Kõige varem, septembri alguses, algab Rtveli Gruusia põhjaosas, külmemas Ratša-Letšhumi ja Khvemo Svanethi piirkonnas. Ida-Gruusias ja unikaalsete veinitootmismeetodite poolest tuntud Kahheetias[3][4][5] alustatakse septembri lõpupoole ning Lääne-Gruusias koguni oktoobri keskel. Seoses kuuma suvega, näiteks 2010. aastal, algas Rtveli kaks nädalat varem kui tavaliselt. Viinamarjad koristatakse kuiva ilmaga.

Rtveli kestab mitu päeva. Saak kogutakse vitstest korvidesse, mahl pressitakse ja uus vein pannakse „küpsema". See on gruusia viinamarjakasvatajatel kõige kiirem aeg, mil saagikoristamine kestab varahommikust kuni õhtuni, viinamarjad purustatakse ning värske mahl valatakse maa sisse kaevatud tohututesse savianumatesse ehk khvevri'desse ja jäetakse käärima. Niiviisi, vanal traditsioonilisel meetodil, käärib vein tavatult kõrgel temperatuuril.[2]

Igal õhtul kogunevad pered ühise peolaua ümber, kus süües ja veini juues lauldakse traditsioonilisi veinivalmistamisega seotud mitmehäälseid rahva- ja isamaalisi laule ning vahel tantsitakse. Samas juuakse ära möödunud aasta veinid ja tühjendatakse saviastjad järgmise aasta Rtveli jaoks. Rtveli'ga lõpeb iga-aastane viljakasvatushooaeg ja see on viimane saak. Kui see on läbi, algab talveks valmistumine.[6]

Muinsus[muuda | muuda lähteteksti]

Rtveli on kesksügisese viljakuse, rohkuse ja mitmekesisusega seotud traditsiooniline veinipidu, mille juured ulatuvad kaugele Gruusia ja Iraani muinasaega. Rtveli-aega kogunevad veetma veinitootjapere ja kõik sugulased ning see on aeg, mil Gruusia veinitootmise südames Kahheetias veinikeldrid ehk maran'id lõhnavad ja kõik teed on täis viinamarjakoormaid. Grusiinlased kasvatasid viinamarja vaatamata sellele, et muinasinvasiooni aegadel Alazani orgu Kahheetia tasandikule marssinud Pärsia šahhi sõdurid kasvandusi hävitasid ja maha põletasid. Ilmselt seetõttu on viinamarjade koristuspeost Gruusias kujunenud eksistentsiaalsuse, rahvusliku identiteedi ja ellujäämise sümbol.[6] Gruusia veinil on sümboolne tähendus ja mitmed tooted on saanud tõeliseks ikooniks. Veinivalmistamise kultus on Gruusia kultuuri ja religiooni oluline osa.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sõitsin Rtvelile, saabusin maranile (ru:Ехал на ртвели, приехал на мачари), Pjotr Zgonnikov, apr. 2010. (vene keeles)
  2. 2,0 2,1 Gruusia - Iidne Sakartvelo. 5. päev. Kahheetia - Tsinandali veinid - Signagi - Gremi kindlus - Ikalto klooster, 14.detsember 2012
  3. Veini kodumaa – Kahheetia (en:Homeland Of Wine – Kakheti), Visit Georgia. (vene, inglise, itaalia, saksa ja hispaania keeles)
  4. Avasta Kahheetia veinikhvervide traditsioon Gruusias (en:Discover Qvevri Tradition in Georgia’s Kakheti Wine Region), 20.juuni 2013. (inglise keeles)
  5. Tuur peale Kahheetia veiniregioonile Gruusias. (en:Touring Georgia’s Kakheti Wine Region), 8.apr.2013. (inglise keeles)
  6. 6,0 6,1 Gruusia viinamarjasaagist nautimine. (en:Revelling in Georgia's grape harvest), Robert Parsons, 26.okt.2003 (inglise keeles)