Roblox

Allikas: Vikipeedia
Roblox
Robloxi logo 2022. aastal
Väljaandja Roblox Corporation
Keel inglise, hispaania, saksa, prantsuse, portugali, itaalia, jaapani, korea, hiina (lihtsustatud) ja hiina (traditsionaalne)

Roblox on veebimängude platvorm ja mängude loomise süsteem ja täiskasvanute tutvumisplatvorm[1], mille on välja töötanud Roblox Corporation. See võimaldab kasutajatel programmeerida mänge ja mängida teiste kasutajate loodud mänge. David Baszucki ja Erik Casseli poolt 2004. aastal loodud ja 2006. aastal välja antud platvorm võõrustab kasutajate loodud mitmes žanris mänge.

Roblox on tasuta mängitav, mängusisesed oste saab teha virtuaalse raha Robux'iga. Aastatel 2007–2016 kasutas Roblox peale Robux'i raha, mille nimi oli Tix.

Ehkki Roblox on kriitikutelt üldiselt positiivseid hinnanguid saanud, on ta selle sisu ja vestluste filtreerimissüsteemi osas kriitikat kogenud.

2020. aasta aprilli andmetel mängis Robloxis mänge keskmiselt üle 146 miljoni mängija kuus.[2]

Algul alustavad kõik mängijad valmis pandud tegelasena, kuid avataripoed sisaldavad tasulisi ja tasuta riideesemeid, mille on teinud Robloxi disainerid või tavainimesed.

Robloxi kasutaja tegemiseks ei pea olema 13-aastane, kuid paljud asjad on noorematele inimestele piiratud.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxi Studio[muuda | muuda lähteteksti]

Roblox võimaldab mängijatel luua oma mänge, kasutades selleks oma mängumootorit Roblox Studio, millel saavad seejärel mängida teised kasutajad. Mänge kodeeritakse kasutades programmeerimiskeelt Lua. Kasutajad saavad luua ostetavat sisu ühekordsete ostude kaudu, mida nimetatakse "mängupassideks", samuti mikrotehinguteks, mida saab osta rohkem kui üks kord ning mis tihti aitavad mängijal kiirendada mänguprotsessi.

Esemed ja valuuta[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxi raha Robux ikoon

Roblox võimaldab mängijatel osta, müüa ja luua virtuaalseid esemeid, mida saab kasutada oma virtuaalse tegelaskuju kaunistamiseks. Riideid saab osta igaüks, kuid neid saavad müüa ja vahetada ainult mängijad, kes on ostnud kuise tellimuse nimega "Premium". Ainult Robloxi administraatorid saavad Robloxi ametliku kasutajakonto alt müüa aksessuaare, kehaosi, tööriistu ja muud. Virtuaalseid mütse ja tarvikuid võivad avaldada ka mõned valitud kasutajad, kellel on varasem kogemus Roblox Corporationiga töötamisel või kelle nad on valinud tänu heale tööle. Kasutaja valuutat saab vahetada reaalseks valuutaks (EUR, GBP, USD, jne) Developer Exchange süsteemi kaudu. Seotus rahaga on aga kaasa toonud märkimisväärsel hulgal pettusi, mis peamiselt puudutavad kelmuste veebisaite reklaamivaid automatiseeritud sõnumeid, tasuta valuuta väljaandmiseks mõeldud pettusemänge ja kehtetuid valuuta koode.

Üritused[muuda | muuda lähteteksti]

Roblox korraldab aeg-ajalt füüsilisi ja virtuaalseid üritusi. Varem korraldati BloxConi – sama platvormi kasutavate mängijate kokkutulekut. Igal aastal toimub "Innovation Awards” – auhinnatseremoonia, mis toimib rahvahääletuse alusel. Roblox Corporation korraldab igal aastal San Franciscos kolmepäevase ainult kutsetega ürituse Roblox Developers Conference, kus kõik saavad teada platvormi eelseisvatest muudatustest.

Lisainfo[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxi esimene nimi oli DynaBlocks. Roblox on keelatud Jordaanias, Araabia Ühendemiraatides ja Põhja-Koreas.

Robloxi väljalaskeaasta on 2006, demot testiti aastal 2005.

Robloxi populaarsemad mängud[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxis on väga palju mänge, mille mängijate arv muutub iga sekund. Kuigi kõik neist ei saa populaarseks, on saanud kõige paremad/lõbusamad tuntuks. Siin on mõned ülimenukad mängud:

"Adopt Me"[muuda | muuda lähteteksti]

"Adopt Me" on mäng, kus saab koguda ja kasvatada loomi ning vahetada neid teiste mängijatega. Samuti saab teistega luua mängus perekonna, mis lisab sellele rollimängu aspekti.

"Adopt Me" on 2020. aasta veebruarist külastatuim mäng platvormil.

"Piggy"[muuda | muuda lähteteksti]

"Piggy" on mäng, kus mängija on kas siga, kes tapab teised mängijad ära, või inimene, kes selle eest ära jookseb. Ses mängus saab saavutusi, kui avada salajasi uksi või muid asju.

"Piggy" sai populaarseks kohe 2020. aasta jaanuaris, kui see mäng loodi.

"Tower of Hell"[muuda | muuda lähteteksti]

"Tower of Hell on mäng", kus peab parkuurima torni põhjast tippu, võisteldes samal ajal teistega, et olla esimene , kes kohale jõuab. Iga teatud aja tagant tuleb täiesti uus rada ja mäng algab uuesti.

Mäng oli eriti populaarne 2020. aastal.

"Welcome to Bloxburg"[muuda | muuda lähteteksti]

"Welcome to Bloxburg" on Robloxi mäng, kus peab töötama ning oma maja uuendama endal vabal valikul. Rollimäng on seal populaarne, peamiselt mängides perena. Mäng on kõvasti inspireeritud Simsi mängusarjast ning suured osad mängust on sealt võetud.

Olenemata sellest, et see mäng on osaliselt tasuline, oli see eriti populaarne 2019. aastal ning on siiani.

"Jailbreak"[muuda | muuda lähteteksti]

"Jailbreak" on mäng, kus saab olla kas politseinik või vang. Vangid peavad vanglast põgenema ning asju röövima, politseinikud peavad nad peatama.

Mäng oli eriti populaarne 2017. aastal ning on populaarne nüüdki.

"Murder Mystery 2"[muuda | muuda lähteteksti]

"Murder mystery 2" on populaarne mäng juba alates 2014. aastast. Mängu põhimõte on täita oma rolli eesmärk.

Rollid:

  • Tavaline kodanik – tuleb püüda jääda ellu vähemalt kolm minutit (1. voor) ja proovida aru saada, kes on mõrvar. Onn ka võimalus haarata šerifi relv, kui ta surma saab ning päästa teised/iseennast.
  • Šerif – võitmiseks tuleb leida mõrvar ja tulistada teda oma püstoliga.
  • Mõrvar – võitmiseks tuleb tappa kõik kodanikud (sh šerif) enne vooru lõppu (3 min). Tuleb ka vältida šerifi püstolilaske, et surma ei saaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Keynote | RDC 2023, vaadatud 9. septembril 2023
  2. SteadyOn (aprill 2020). "Roblox sees fastest growth ever, gaining 12 Million Active Users in April 2020, bringing April MAU to 146M+". rtrack.live. Vaadatud 22.05.2020.