Roblox

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Robloxi logo 2015. aastal
Roblox
Väljaandja(d) Roblox Corporation
Keel(ed) inglise, hispaania, saksa jne

Roblox on veebimängude platvorm ja mängude loomise süsteem, mille on välja töötanud Roblox Corporation. See võimaldab kasutajatel programmeerida mänge ja mängida teiste kasutajate loodud mänge. David Baszucki ja Erik Casseli poolt 2004. aastal loodud ja 2006. aastal välja antud platvorm võõrustab kasutajate loodud mitmes žanris mänge.

Roblox on tasuta mängitav, mängusisesed oste saab teha virtuaalse raha Robuxiga. Aastatel 2007–2016 kasutas Roblox raha, mille nimi oli Tix.

Ehkki Roblox on kriitikutelt üldiselt positiivseid hinnanguid saanud, on ta selle sisu ja vestluste filtreerimissüsteemi osas kriitikat kogenud.

2020. aasta aprilli andmetel mängis Robloxis mänge keskmiselt üle 146 miljoni mängija kuus.[1]

Algul alustavad kõik mängijad valmis pandud tegelasena, kuid avataripoed sisaldavad tasulisi ja tasuta riideesemeid tehtud Robloxi disainerite ja tavaliste inimeste poolt.

Robloxi kasutaja tegemiseks ei pea olema 13-aastane, kuid paljud asjad on noorematele inimestele piiratud. NB ! Robloxi uus nimi hakkab olema ,,Creatorsprime '' .

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxi Studio[muuda | muuda lähteteksti]

Roblox võimaldab mängijatel luua oma mänge, kasutades selleks oma mängumootorit Roblox Studio, millel saavad seejärel mängida teised kasutajad. Mänge kodeeritakse kasutades programmeerimiskeelt Lua. Kasutajad saavad luua ostetavat sisu ühekordsete ostude kaudu, mida nimetatakse "mängupassideks", samuti mikrotehinguteks, mida saab osta rohkem kui üks kord ning mis tihti aitavad mängijal kiirendada mänguprotsessi.

Esemed ja valuuta[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxi raha Robux ikoon

Roblox võimaldab mängijatel osta, müüa ja luua virtuaalseid esemeid, mida saab kasutada nende virtuaalse tegelaskuju kaunistamiseks, mis on nende platvormi avatar. Riideid saab osta igaüks, kuid neid saavad müüa ainult mängijad, kes on ostnud kuise tellimuse nimega "Premium". Ainult Robloxi administraatorid saavad Robloxi ametliku kasutajakonto all müüa aksessuaare, kehaosi, tööriistu ja pakendeid. Virtuaalseid mütse ja tarvikuid võivad avaldada ka mõned valitud kasutajad, kellel on varasem kogemus Roblox Corporationiga töötamisel või on nende poolt valitud hea töö tegemise tõttu. Asju saab teiste inimetega platvormil vahetada ainult Premiumi kasutajate vahel. Kasutajate poolt omandatud valuutat saab vahetada reaalseks valuutaks (EUR, GBP, USD, jne) Developer Exchange süsteemi kaudu. Kahjuks on seotud märkimisväärne hulk pettusi, mis peamiselt puudutavad kelmuste veebisaite reklaamivaid automatiseeritud sõnumeid, tasuta valuuta väljaandmiseks mõeldud pettusemänge ja kehtetuid valuuta koode.

Üritused[muuda | muuda lähteteksti]

Roblox korraldab aeg-ajalt füüsilisi ja virtuaalseid üritusi. Varem korraldati BloxConi – sama platvormi kasutavate mängijate kokkutulekut. Igal aastal toimub "Bloxy Awards” – auhinnatseremoonia, mis toimib ka korjanduse korras. Roblox Corporation korraldab igal aastal San Franciscos kolmepäevase ainult kutsetega ürituse Roblox Developers Conference, kus kõik saavad teada platvormi eelseisvatest muudatustest.

Lisainfo[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxi esimene nimi oli DynaBlocks. Roblox on keelatud Jordaanias, Araabia Ühendemiraatides ja Põhja-Koreas.

Robloxi väljalaskeaasta on 2006, demot testiti aastal 2005. Nende esimene nimi oli DynaBlocks.

Robloxi populaarsemad mängud[muuda | muuda lähteteksti]

Robloxis on väga palju mänge, mille kasutajate arv muutub iga sekundiga. Kuigi nendest kõik ei saa populaarseks, on saanud kõige paremad/lõbusamad selle au. Siin on osad kõige populaarsemad mängud:

"Adopt Me"[muuda | muuda lähteteksti]

"Adopt Me" on mäng, kus sa saad koguda ja kasvatada loomi ning vahetada neid teiste inimestega. Sa saad luua ka pere teiste inimestega, et luua juurde ka rollimängu aspekt.

"Adopt Me" on olnud juba 2020. aasta veebruarist kõige külastatuim mäng platvormil.

"Piggy"[muuda | muuda lähteteksti]

"Piggy" on mäng, kus sa oled kas ise siga, kes tapab ülejäänud mängijad ära või oled ise see, kes selle eest ära jookseb. Sul on võimalus avada uksi ja muid asju, et saada endale saavutusi.

"Piggy" on olnud väga populaarne juba 2020. aasta jaanuarist, kui see mäng loodi.

"Tower of Hell"[muuda | muuda lähteteksti]

"Tower of Hell on mäng", kus sa pead parkuurima (ühest kohast teise hüppama) torni põhjast tippu. Täiesti uus rada tuleb teatud aja tagant ning sa saad võistelda teiste inimestega.

Mäng on eriti populaarne olnud 2020. aastal.

"Welcome to Bloxburg"[muuda | muuda lähteteksti]

"Welcome to Bloxburg" on Robloxi mäng, kus sa pead töötama ning oma maja uuendama endal vabal valikul. Rollimäng on ka seal populaarne, peamiselt mängides perena. Mäng on kõvasti inspireeritud Simsi mängusarjast ning suured osad mängust on sealt võetud.

Kuigi see maksab natuke raha, et mängida, on see väga populaarne Robloxi mäng. Mäng oli eriti populaarne 2019. aastal ning on väga populaarne siiani.

"Jailbreak"[muuda | muuda lähteteksti]

"Jailbreak" on mäng, kus sa oled kas politsei või vang. Vangid peavad vanglast põgenema ning asju röövima, samal ajal politseid peavad neid peatama.

Mäng oli eriti populaarne 2017. aastal ning on populaarne nüüdki.

"Murder Mystery 2"[muuda | muuda lähteteksti]

"Murder mystery 2" on populaarne mäng juba alates 2014. aastast. Mängu põhimõte on täita oma rollis eesmärk, mida järgnevalt mainitud:

Rollid:

  • Tavaline kodanik – tuleb püüda jääda ellu vähemalt kolmeks minutiks (1. voor) ja proovida aru saada, kes on mõrvar. Sul on ka võimalus haarata šerifi relv, kui tema surma saab ning päästa teised/iseennast.
  • Šerif – võitmiseks tuleb leida mõrvar ja tulistada teda oma püstoliga.
  • Mõrvar – võitmiseks tuleb tappa kõik kodanikud (sh šerif) enne vooru lõppu (3 min). Tuleb ka vältida püstolilaske, et sa surma ei saaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. SteadyOn. "Roblox sees fastest growth ever, gaining 12 Million Active Users in April 2020, bringing April MAU to 146M+". rtrack.live, aprill 2020. Vaadatud 22.05.20.