Risoto

Allikas: Vikipeedia
Risoto valmistamine

Risoto on traditsiooniline Itaalia riisiroog. Pärit on risoto Põhja-Itaaliast, eeskätt Piemonte idaosast ja Lombardia lääneosast, kus laiuvad Itaalia suurimad riisipõllud. Risoto on Milano ja Torino köögi alustala.

Risoto valmistamiseks kasutatakse ümarat risotoriisi (nt Arborio või Vialone Nano), mida enne vedeliku lisamist veidi aega õlis kuumutatakse. Riisi segatakse pidevalt, vedelik lisatakse aegamisi, ja lastakse see enne järgmist lisamist pea täiesti imenduda. Sellise valmistusviisi tulemuseks on kreemjas, kuid mitte pudrune riis, sest tärklise vabanemisel muutuvad riisiterad kleepuvaks, kuid jäävad terveks.

Risoto variante on sadu vastavalt sellele, milliseid maitsekomponente kasutatakse, kuid reeglina kuulub iga risoto juurde nn soffritto ehk passeeritud köögiviljad, puljong, maitseained ja risotoriis. Tihti lisatakse risotole peale köögiviljade mereande, kana, seeni, juustu, vorsti ning veini ja ürte.

Kuulsaimad risotod on

  • Risotto alla Milanese (risoto Milano moodi), mida valmistatakse lihapuljongi ja safraniga ning serveeritakse traditsiooniliselt koos Osso Bucco'ga;
  • Risotto al nero (must risoto), kuulub Veneto kööki. Musta värvuse annab roale seepia;
  • Risotto al Barolo, mille valmistamisel kasutatakse punast Barolo veini.

Tsitaat[muuda | muuda lähteteksti]

„ ... tänane Atlandi kõlbulik risoto kleepus kaussi isegi siis, kui kauss oli tagurpidi keeratud”

p/j Stella-Marise logiraamat ARC 2012 [1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 6. detsember 2012 sailing.ee, p/j Stella-Marise logiraamat ARC 2012

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]