Respo Haagised AS

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aktsiaselts Respo Haagised on Eesti haagisetootja, mis asutati 4. aprillil 1990. Peamiseks tegevusalaks on kuni 3500 kg kogukaaluga haagiste tootmine ja müük. Ettevõte põhineb eesti kapitalil.

Respo on turuliider Eestis, Soomes ja Lätis ning viie suurima haagistemüüja seas Norras, Rootsis ja Leedus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ettevõte Respo asutati 1990. aastal. 1991. aastal reorganiseeriti ettevõte aktsiaseltsiks Respo. Ülenurme vallas renditi ruumid ja alustati haagiste väiketootmist. 1998. aasta sügisel osteti aktsiaseltsilt Tartu EPT töökojahoone Tõrvandis, kuhu järgmise aasta alguseks koondati seni eri paigus asunud tootmisüksused. Praeguseks kuulub Respole tootmis-, olme-, kontori- ja laopinda kokku 14 000 m², lisaks 4,0 ha suurune territoorium valmis- ja pooltoodangu ladustamiseks. Kolme töötajaga alustanud firmast on saanud ettevõte, mis annab tööd saja kolmekümnele inimesele. Tootmismaht on keskmiselt 50 haagist tööpäevas.

Tegevusalad[muuda | muuda lähteteksti]

Toodetavate järelhaagiste nomenklatuuri kuulub üle saja mudeli, sealhulgas treilerid autode ja ehitusmasinate transportimiseks, furgoon- ja platvormhaagised, samuti vabaaja-haagised paatide, lumesaanide, mootorrataste veoks ja haagised ATV-dele. Eritellimusel valmistatakse ka sihtotstarbelisi haagiseid teemärgistuse, lipuvarraste, kerglennukite jms tarbeks.

Toodangust eksporditakse 70%, peamiselt Soome, Norrasse, Rootsi, Venemaale, Leetu ja Lätti. Aktsiaseltsile Respo Haagised kuulub 3 tütarettevõtet (Respo Perävaunut OY Soomes, Respo Tilhenger AS Norras ja SIA Respo Piekabes Lätis) ja üks ühisettevõte (OOO РЕСПО Venemaal).

Erinevate kliendirühmade vajaduste rahuldamiseks on ettevõte märkimisväärselt investeerinud tootearendusse (2009. a. juurutati kõrgtehnoloogiline arvprogrammeeritav lehetöötlemiskompleks PivaPunch, 2016. a. laserpink Amada LC ja CNC-lõikepink FlexiCam XL, 2019. a. keevitusrobot koos integreeritud töölauaga).

Respo eesmärgiks on olla oma valdkonnas tootearenduse tipus, tõsta uute toodete (soojakuhaagised, minikaravanid, multirull paadihaagised jt.) väljaarendamisega rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Kaasaegse haagisetootmise innovatiivsed lahendused pakuvad lisandväärtust kas suurenenud funktsionaalsuse, disaini ja vastupidavuse või odavama hinna läbi. Uued juurutatud haagiseperekonnad on kaasaegsed ja konkurentsivõimelised kogu Euroopas.

Kaubamärgid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Soomes – Respo Peräkärryt
  • Norras – Respo Tilhenger
  • Rootsis – Respo Släpvagnar
  • Leedus – Respo Priekabos
  • Lätis – Respo Piekabes
  • Venemaal – Реcпo прицепы

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]