Recherche'i saarestik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Recherchearchipelago2.jpg

Recherche'i saarestik (inglise Archipelago of the Recherche) on 105 saarest ja üle 1000 kaljulaiust koosnev saarestik Austraalia mandri lõunarannikul.

Saarestiku kogupindala on 97,2 km² (24,019 aakrit). Saarestiku ulatus läänest itta on 230 km ja kaugus rannikust kuni 50 km. Saarte läänerühm asub Esperance'i linna lähedal ja idarühm Israelite Bay juures.

Eurooplastest nägid esimesena saari hollandi meresõitjad Francois Thijssen ja Pieter Nuyts 1627. aastal. Saarestik sai nime 1792 saari külastanud prantsuse meresõitja Joseph Bruny d’Entrecasteaux' laeva järgi.

14. veebruaril 1991 vajus Recherche'i saarestikus põhja Sanko Harvesti puistlastilaev, mis kokku kaalus 33 024 tonni. See oli maailmas suuruselt teine vrakk, millele saab sukelduda.

Saared koosnevad peamiselt graniidist, vähemal määral gneisist.

Saared on looduskaitse all. Suurim saar on Middle Island (10,8 km²). Külastajatele on avatud vaid 2,4 km² suurune Woody Island.

Saartel elavad kängurud, harilik nosubandikut, merilõvid ja hülged.

Saared loetakse tavaliselt Lääne-rühmaks (Esperance, Woody Island ja Cabo Le Grand rahvuspark) ja Ida-rühmaks (Middle Island)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • (1994) Wreck has become a massive artificial reef. Second largest vessel in the world that can be dived Landscope, Winter 1994, lk 23–27