Ravimtaimeteed

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ravimtaimeteed liigituvad ravivaks ja profülaktilisteks,termoskoopseteks. Tarvitatakse inimeste ja loomade haiguste ravimiseks ja vältimiseks või ravitoorainena. Sisaldavad bioloogiliselt aktiivseid alkaloide, glükosiide, saponiine, antibiootikume, parkaineid, vitamiine, eeterlikke õlisid jm. Esmased tarvitamised juba arhaikumis 2700 e.m.a Hiinas, edasi kanti pärimust rahvameditsiinis.Ravimtaimed ravivad manustatuna teena tervet organismi, suurendavad immuunsust. Teede hulka kuuluvad ka puudelt saadud droog, enamikus antiseptiline. Liigituvad kangeteks ja lahjadeks teedeks. Lahjemad ravimtaimeteed on ennetavad haigusi.

Ravimtaimeteid keedetakse veest ja taimedest, puudroogist, sammaldest, juurikaist, ürdist. Teed keetes peab suhtuma taime austusega ja andma aru võimalikest haigustest. Tuleb ette noorenemist ja tervet pärilikkust.

Botaanikat peab väga hästi teadma ja lugema ravimtaimede raamatust, mis on heatahtlik taim ja mis kuulub ohtlike hulka. Ravivaid teid juues võib juhtuda, et lastel on kaasasündinud immuunsus väga suur. Teed keedetakse 5-10 minuti piires, siis pannakse settima ja juuakse tuliselt, vähese suhkruga. Väga palju ravivat võib leiduda taimede juurtest, isegi tavaline peet ravib verd. Kartul on samuti raviv nagu ananass ja kõrvits(väga pikatoimeline). Peale aaloe on tuhandeid ravivaid taimi, millest keedetakse teid.

Teed võib juua umbes 2 tassi, muidu võib efekt kujuneda vastupidiseks, isegi negatiivseks. Tuntumad ravimtaimeteed on: kummeli, apelsinilehe (kehvveresus) jt tsitruste, pärna, põdrasambla, teelehe, kastaniõie, kortslehe, hanijala, jänesekapsa, maasikalehe, vaarika,(logopeediline)tammetõru, kibuvits, harilik silmarohi jne. Et teed keeta, peab tundma, mis suhtes taim on raviv. Termoskoopselt saab ravimtaimi samuti kasutada teedena, kui otsene kokkupuude on vastunäidustatud nagu sookail. Igale inimesele sobib teatud tee, esineb preprobiootilisi lahendeid (kummel, piparmünt). Näidistatud minestuste puhul asterite õitelehe ravitee. India toodab suures koguses harilikke teid, Eestis on teed müügil apteegis. Ravimteede asjus pöörduda apteeki, mitte hiljem ainult farmaatsial elatuda, nii palju farmaatsiat ei suudetaks tarbida. Enamik ravimtaimede toimetööd tehakse termeetiliselt, otseselt manustamata,nii nagu kirsipuud ravivad diabeeti ja toomingas teeb anesteesiat. Tähendab on mingi eksitus, mida bioloogia üritab korrigeerida, nad on traditsioonid mis peab hoidma ja austama.