Rõhk

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Surve)
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füüsika mõistest; keeleteaduse mõiste kohta vaata artiklit Rõhk (keeleteadus); muusika mõiste kohta vaata artiklit Rõhk (muusika).

Rõhk on füüsikaline suurus, mis võrdub pinnale risti mõjuva jõu ja pindala suhtega:

kus
  • p = rõhk
  • F = jõud
  • S = pindala.

Rõhu tähis füüsikalise suurusena on p, mis tuleneb ladina sõnast pressiō ("rõhk").

Rõhu ühik SI-süsteemis on paskal. 1 paskal võrdub 1 njuutoniga 1 ruutmeetri kohta: Teistes süsteemides kasutatakse ka teisi rõhuühikuid: USAs on tarvitusel traditsiooniline jõunael ruuttolli kohta (pound-force per square inch, lühendina psi), atmosfäärirõhku mõõdetakse aga tihti atmosfäärides (standardne atmosfäärirõhk maapinnal), torrides (​1⁄760 atmosfääri) või elavhõbedasamba millimeetrites (mmHg).

Kui välisjõud mõjub tahkele kehale, siis annab keha rõhu edasi mõjuva jõu suunas. Vedelikud ja gaasid alluvad Pascali seadusele.

Pascali seadus[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Pascali seadus.

Vedelikud ja gaasid annavad neile mõjuva rõhu edasi kõikides suundades ühesuguselt.

Vedelikusamba rõhk[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Vedelikusamba rõhk.

Ühendatud anumad[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ühendatud anumad.

Kuna vedelikus on samal sügavusel rõhk ühesugune, siis sellest järeldub vedeliku tasakaalu tingimus ühendatud anumas. Paigaloleva ühtlase koostisega vedeliku vaba pind on suvalise kujuga ühendatud anumates samal kõrgusel.

Kui ühendatud anumatesse valada erineva tihedusega vedelikke, siis jääb rõhk samal sügavusel ikkagi ühesuguseks, kuid vedelikusammaste kõrgused on erinevad.

Archimedese jõud ehk üleslükkejõud[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Archimedese jõud.

Vedeliku või gaasi rõhu suurenemine sügavuse kasvades põhjustab kehadele mõjuva üleslükkejõu olemasolu. Üleslükkejõud ehk Archimedese jõud mõjub igale vedelikus või gaasis paiknevale kehale. Sealjuures võrdub üleslükkejõud selle keha poolt väljatõrjutud vedeliku või gaasi kaaluga: Fa = m g = ρ V g, kus ρ on vedeliku või gaasi tihedus, V keha ruumala ja g vaba langemise kiirendus.

Archimedese jõud on raskusjõule vastassuunaline.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]