Rathinda amor

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rathinda
Rathinda amor
Rathinda amor
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Lülijalgsed Arthropoda
Klass Putukad Insecta
Selts Liblikalised Lepidoptera
Sugukond Sinilibliklased Lycaenidae
Perekond Rathinda
Liik Rathinda amor
Binaarne nimetus
Rathinda amor
(Fabricius, 1775)

Rathinda on päevaliblikate perekond sinilibliklaste sugukonnas. Perekond koosneb ühest liigist Rathinda amor.

Elupaik[muuda | muuda lähteteksti]

Liik on omane Lõuna-Aasiale, eriti India Lääne-Ghatidele, Lõuna-India tasandikele, Bangladeshile ja Sri Lankale. Elutseb keskmise ja tugeva vihmasajuga džunglites ning võsametsades. Eelistab alustaimestikku, kuid teda võib näha ka metsateedel ja lagendikel.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Ülaosa

Liblika tiivaulatus jääb vahemikku 26-28 mm. Liblikal on mõlemal tagatiival kolm lühikest "saba" ehk kannust. Ülemine pool tiibadest on tumepruun ühe valge laiguga mõlema esitiiva keskel ja kahe oranži laiguga mõlema tagatiiva allosas. Tiibade alaosa on kollakas pruun peenikeste tumedepruunide triipudega ja kaetud täppidega. Mõlema tiiva serval on oranž ja valge triip.

Alaosa

Käitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Liblikal on nõrk lennuvõime. Hoiab maapinna lähedale ja üldiselt ei püsi õhus kaua. Maandudes keerab ümber, astub kõrvale, ja raputab oma kannuste kiude. See võib kiskjad segadusse ajada - nad ei saa aru, kummal pool on liblika pea.

Elutsükkel[muuda | muuda lähteteksti]

Vastne (5), nukk (5a)

Vastne[muuda | muuda lähteteksti]

Röövikud on kahvaturohelised ja nende keha katavad harjased, ogad ja karvatutid. Pea lähedal asuvad osad on hargnenud kaheks, viimastel osadel on kaks väljapoole suunatud oga.

Nukk[muuda | muuda lähteteksti]

Nukk on roheline, kuid nukust liblika koorumise lähenedes muutub see pruuniks. Kõhu tagumine osa on roosa ja sile. Nukk on tagakeha tipuga lehestiku külge kinnitunud. 

Toitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Liblikas toitub seebipuulistest, mürdilaadsetest ja mangodest, samuti madaraliste, kaksiktiibviljaliste, piimalilleliste, ja rihmvõõrikuliste sugukonna taimedest.

Kerala metsauuringute instituudi liblikaaias

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]