Rapuntsel (film)

Allikas: Vikipeedia


Rapuntsel
Tangled
Režii Nathan Greno
Byron Howard
Produtsent Roy Conli
John Lasseter
Glen Keane
Stsenaarium Dan Fogelman
Jutustaja Zachary Levi
Peaosades Mandy Moore
Zachary Levi
Donna Murphy
Muusika Alan Menken
Glenn Slater
Alan Menken
Montaaž Tim Mertens
Filmistuudio Walt Disney Animation Studios
Levitaja Walt Disney Pictures
Esilinastus 24. november 2010
Kestus 100 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel Inglise
Eelarve 260 miljonit dollarit
Piletitulu $590,721,936

Rapuntsel on 2010. aasta Ameerika fantaasia, muusikal ja komöödia arvutianimatsioon. Film sai viiekümnendaks animeeritud filmiks Walt Disney Animated Classics seerias. Tegelaskujudele andsid hääle Mandy Moore, Zachary Levi jaDonna Murphy. Film põhineb Vendade Grimmide muinasjutul "Rapuntsel".

Filmi turustati algselt originaal pealkirjaga Rapunzel, kuni see vahetult enne esilinastust vahetati Tangled. Esilinastus film nii 2D-s kui ka 3D-s 24. november 2010. $260 millioni dollari suurune eelarve võib filmi muuta üheks kalleimaks animafilmiks, mis eales tehtud.

Süžee[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üksik päikesekiir kukub maale ja kasvatab maagilise väega lille, mis suudab tervendada haigeid ja vigastatuid. Nõid Gothel otsustab lille võlujõudu kasutada ainult enda tarbeks, peites seda ja lauldes noorendavat loitsu. Sajandeid hiljem sünnituse ajal haigestub kuninganna raskesti ja lill leitakse üles. Ta paraneb ja sünnitab terve tütre nimega Rapuntsel, kelle kuldsed juuksed saavad maagilisele jõule uueks allikaks. Gothel otsustab Rapuntsli röövida ja varjata pikas tornis, kasvatades teda, kui oma last. Röövi ajal avastab Gothel, et juust lõigates kaotab see oma võlujõu ja muutub pruuniks. Igal aastal Rapuntsli sünnipäeval saadetakse traditsiooni käigus tema kuningriigist taeva poole teele tuhandeid laternaid lootusega, et printsess kunagi naaseb. Oma kaheksateistkümnenda sünnipäeva eel soovib Rapuntsel minna laternate lendu vaatama, kuid Gothel keelab selle ära.

Vahepeal varastab rühm vargaid karismaatilise liidri Flynn Rideri juhtimisel lossist kadunud printsessi tiaara. Järgneb tagaajamine, mille jooksul hobune nimega Maximus jääb ilma oma juhist ning jätkab Flynni otsinguid omal käel. Samal ajal kavaldab Flynn oma kaasosalised üle ja lastes koos tiaaraga jalga. Varjupaigana kasutab ta Rapuntseli torni, ronides üles ja saades Rapuntselilt panniga vastu pead. Ta peidab Flynni kappi ja võtab ära tiaara. Kui Gothel naaseb, avaldab Rapunzel soovi saada sünnipäevaks spetsiaalset valgetest merekarpidest tehtud värvi, mille toomiseks kulub Gothelil kolm päeva. Rapuntsel sõlmib Flynniga kokkuleppe: Flynn viib ta vaatama laternaid, saades vastutasuks tiaara. Flynn üritab teha teekonnale lõpu viies Rapuntsli Snuggly Duckling’usse, mis on täis röövleid ja pätte, kuid kokkuvõttes on kõik Rapuntslist võlutud, kes omakorda julgustab neid järgima oma unistusi.

Gothel näeb ilma ratsanikuta Maximus, muutudes murelikuks, et keegi võib leida Rapuntsli. Ta naaseb torni, kuid Rapuntsel on läinud. Vahepeal saabuvad lossi valvurid kõrtsi, kuid Rapuntsel ja Flynn põgenevad. Algab uus tagaajamine, mis lõppeb suure tammi juures, mis Maximuse tõttu kokkuvariseb. Flynn ja Rapuntsel jäävad kinni koopasse, mis valgub vett täis. Uskudes oma surma avaldab Flynn oma õige nime: Eugene Fitzherbert. Rapuntsel tunnistab üles, et tal on maagilised juuksed, mis laulmise peale helendama hakkavad. Kasutades juuste võlujõudu leiavad nad tee põgenemiseks. Hiljem mil Flynn läheb lõkkepuid tooma, kohtub Gothel salaja Rapuntsliga. Gothel püüab Rapuntslit veenda, et Flynn tahab ainult tiaarat ning annab tüdrukule selle, et testida Flynni tahtejõudu.

Järgmisel hommikul leiab Maximus üles Flynni, kuid Rapuntsli mõjutamise tõttu hobune sõbruneb. Kõik kolm saabuvad kuningriiki ja sel samal õhtul viib Flynn Rapuntsli vaatama laternaid. Rapuntsel annab Flynnile tagasi tiaara. Flynn märkab oma endiseid kaasosalistest vendi ja jätab Rapuntsli ootama, et viia neile tiaara. Vennad seovad Flynni paadi külge ja saadavad ta üle järve seilama kuningriigi poole. Vennad serveerivad seda Rapuntslile, kui reetmist ja üritavad varastada tema juukseid, kuid Gothel “päästab” tüdruku ja nad naasevad torni. Hiljem Flynn arreteeritakse lossi valvurite poolt ja mõistetakse surma. Gothel üritab kasutada Rapuntsli juukseid, kui tüdruk hakkab tõrkuma. Samal ajal toob Maximus lossi kõik pubi vargad ja pätid, et päästa Flynn. See õnnestub ning Maximus ja Flynn tormavad tagasi torni. Erinevate vihjete alusel mõistab Rapuntsel, et Gothel on teda vangistuses hoidnud ning tema on tegelik kadunud printsess, püüdes tornist põgeneda. Gothel seob tüdruku kinni. Flynni saabudes pussitab Gothel teda. Rapuntsel lubab jätkata võitlust Gotheliga, kui naine ei luba tal ravida Flynni haava. Teades, et Rapuntsel peab oma sõna, Gothel nõustub. Enne, kui Rapuntsel jõuab meest ravima hakata, lõikab ta Rapuntsli juuksed peegli killuga maha. Rapuntsli juuksed tõmbuvad pruuniks ja kaotavad oma võimu, mis paneb Gotheli kiiresti vananema. Meelehetele viidud Gothel komistab ja kukub tornist alla.

Flynn on Rapuntsli kätevahel suremas. Murtud südamega, neiu nutab ja asub laulma loitsu, mis kunagi pani ta juuksed helendama. Üks pisar langeb koos tema võlujõuga Flynni põsele ja imendub läbi naha, ravides poisi haava terveks. Mõlemad suunduvad koos tagasi kungingriiki, kus kunginglik pere ühineb uuesti nutupisarate saatel. Aastaid hiljeb on Flynn ja Rapunzel abielus.

Osades[muuda | redigeeri lähteteksti]