Raimo Sule

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Raimo Sule (10. märts 1934 Kurista vald – 3. august 2016) oli eesti tehnikateadur ja karikaturist.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sündis väiketalupoja peres. Alustas õpinguid Lohkva Mittetäielikus Keskkoolis ja jätkas Tartus Treffneri koolis. Lõpetas keskkooli 1952. aastal.

1952–1957 õppis EPA põllumajanduse mehhaniseerimise teaduskonnas. Õppimise kõrval jätkas joonistamist ja karikatuuride valmistamist. Samal ajal lõpetas kolmeaastase kujutava kunsti kaugõppe.

Pärast EPA lõpetamist suunati tööle Põlva rajooni Ahja MTJ jaoskonna mehaanikuks, kus töötas kuni MTJ likvideerimiseni. 1961. aasta 1. aprillist alates töötas EPA-s, alguses assistendina metallide tehnoloogia ja masinate remondi kateedris, siis lepinguliste tööde insenerina ja teadusliku uurimistöö sektoris vanema teadusliku töötajana. Oli ka õppejõud.

1968 sooritas aspirantuuri sisseastumiseksamid Moskva Hüdromelioratsiooni Instituuti ning oli kuni 1972. aasta juunini sihtaspirantuuris. Uurimistöö teemaks oli "Autode ja traktorite elektriseadmete ja võllide taastamine raudnikkelkatete tampoongalvaanilise sadestamisega", milles käsitleti masinate kulunud võllide taastamist tampoongalvaanilise raudnikkelkattega. Teemakohane uurimistöö jätkus ka mitu aastat pärast sihtaspirantuuri lõpetamist. Selle tööga kaasnes ka autoritunnistus. Ta asus taas tööle õppejõuna EPA metallide tehnoloogia ja masinate remondi kateedris. 1988. aastal sai ta tehnikakandidaadi kraadi.

On kuulunud ajalehe Põllumajanduse Akadeemia toimetusse. Samuti olnud tegev EPA eetikakomisjonis.

Oli Eesti NSV Ajakirjanike Liidu Lõuna-Eesti (Tartu Linnaleht) satiirisektsiooni esimees. Aastakümnete jooksul ühendas see organisatsioon enam kui 30 pilapiltide ja naljalugude autorit.

On osalenud erakondlikus tegevuses. Algul Rahvaerakonnas Mõõdukad Tartu piirkonnas ja hiljem Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas, kus oli Tartumaa II sekretär. Oli Eesti Rukki Seltsi liige.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Peamiselt joonistas oma karikatuure ajalehele Edasi "Herilase" naljanurka, kuid tema karikatuure avaldati ka teistes väljaannetes.

1983. aastal eksponeeriti Raimo Sule, Peep Pedmansoni, Andrus Peegeli ja Olavi Vaheri karikatuure Bulgaarias Gabrovo Huumori- ja Satiirimajas VI rahvusvahelise huumori- ja satiiribiennaali näitusel[1].
2005. aastal eksponeeriti Raimo Sule, Eduard Tüüri, Enn Ehala ja Olavi Vaheri karikatuure Bulgaarias Gabrovos karikatuurinäitusel.

Raamat[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Tema tööd on saanud karikatuuri- ja fotopreemiaid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sirp ja Vasar, nr. 22, 3 juuni 1983 (lk 15) - Oli ja On
  2. Sirp ja Vasar 14. november 1975 (lk 15) - Oli ja On