Q-allikas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Q-allikas ka Q-evangeelium (ka Logia-allikas, Logionideallikas; kuna Q tähendab saksa keeles Quelle - allikas, siis eesti keeles nimetus võiks olla: A-evangeelium) on Jeesuse sõnade ja ütete kogumik, väljaspool Uut Testamenti. Sarnane Tooma evangeeliumiga.

Q-allika või Q-evangeeliumi keskseks teemaks on Jeesuse õpetus, mitte surm ja ülestõusmine. Q-evangeeliumiga kaasaegsed apostel Pauluse tõesed kirjad ei aseta samuti ei ristilöömist ega ülestõusmist sündmustena keskmesse.

Nn kahe allika oletuse järgi Matteuse evangeelium pärines kahest tekstist: Markus, kust Matteus ja Luukas laenasid jutustused ning Q-allikas, mis sisaldas peamiselt Jeesuse õpetust ja ütlusi (pole säilinud). Matteuse ja Luuka evangeeliumi kohatisi kattuvusi seletatakse, et tegu oli allikaga, mis sisaldas peamiselt Jeesuse ütlusi ja õpetusi. Seda allikat tähistatakse tähega Q.

Q looja oli Jeesus-liikumise säärane rühmitus, kel näiteks Pauluse mõttekaaslastega esialgu ilmselt kokkupuudet ei olnud. Q sündis Iisraelis. Q allika koostajad ei huvitu Jeesuse elukäigust, ei omistata Jeesusele ülevaid tiitleid. Jeesus on selles äärmuslik prohvet. Ta kuulutab jumalariigi peatset saabumist ja juhatab, kuidas neid sündmusi ootav kogukond elama peaks. Jeesus käsib neil armastada oma vaenlasi ja tagakiusajaid, st hüljata kõik maine võim. Jeesuse järel käimine tähendab neil maailma ja kõigi selle ühiskondlike sidemete hülgamist. Samas on Jeesus tarkuseõpetaja. Jeesus õpetab tavatarkusele vastanduvat alternatiivtarkust, mis pöörab ümber tava tõekspidamised.

Näib, et Q koostajate ideed hakkasid edasi levides hargnema eri suundades ja 66. m.a.j puhkenud sõja ajal kirjutati Q tekst ilmselt ümber.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]