Punase kambri unenägu

Allikas: Vikipeedia
Romaani illustratsioon Xu Baozhuani sulest (1810–1873)

"Punase kambri unenägu" (hiina keele lihtsustatud kirjas: 红楼梦; traditsioonilises hiina kirjas: 紅樓夢; pinyinis: Hóng Lóu Mèng; Wade–Gilesi transkriptsioonis: Hung Lou Meng) on Hiina kirjaniku Cao Xueqini kirjutatud romaan, üks hiina neljast klassikalisest romaanist. See kirjutati Qingi dünastia ajal, 18. sajandi keskel. "Punase kambri unenägu" peetakse Hiina kirjanduse üheks tippteoseks.

Romaan levis käsikirjaliselt paljundatuna, kuni jõudis 1791. aastal esmakordselt trükki. Seda tuntakse ka pealkirjadega "Kivi lugu" ja "Jutustus kivist" (lihtsustatud kirjas: 石头记; traditsioonilises hiina kirjas: 石頭記; pinyinis: Shítóu jì). Esimesed 80 peatükki kirjutas Cao Xueqin, kuid viimased 40 peatükki lisas Gao E, kes koos oma äripartneri Cheng Weiyuaniga valmistas 1791–1792 ette romaani esimese ja teise trüki.

Arvatavasti on "Punase kambri unenägu" pooleldi autobiograafiline, kajastades loo autori Cao Xueqini enda perekonna tõusu ja langust, suuremas mastaabis aga ka terve Qingi dünastia oma. Nagu autor esimeses peatükis kirjutab, tahtis ta mälestada naisi, kes tundis oma nooruses: sõpru, sugulasi ja teenijarahvast. Romaan paistab silma mitte üksnes tohutu hulga tegelaste ja psühholoogilisse ulatuse, vaid ka 18. sajandi Hiina aristokraatia igapäevaelu ja ühiskondliku struktuuri täpse ja üksikasjaliku kujutamise poolest.