Prindiserver

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Printserver)

Printserver (ka prindiserver; inglise print server, printer server) on tarkvararakendus võrguseadme või arvutiga, mis haldab printimise taotluseid ja teeb trükijärjekorra olekuteave kättesaadavaks lõppkasutajatele ja võrgu administraatoritele. See võtab vastu printimistööd arvutitest ja saadab need edasi vastavatesse printeritesse. Printserverid on kasutusel nii suurettevõtetes ning väikestes ja kodukontori võrkudes. Printserverid on sageli pakitud ruuteritega. Printserverid on väga kompaktsed seadmed, mis sisaldavad sisseehitatud traadita antenni ja LED tulesid, mis näitavad staatust.

LogiLink wireless print server.jpg

Suures organisatsioonis ühe eriotstarbelise arvuti olemasolul võiks printserver juhtida sadu printereid. Väikeses kontoris, printserver on sageli ülesse seatud plug-in juhtimise või väikese võrguühenduse seadme kaudu, mis täidab sama ülesannet nagu suur printserver, kuid hõivab vähem väärtuslikku kettaruumi kontori piiratud hulgal arvutitel.

Printserverid võivad toetada erinevaid tööstus-standard või varaliste trükkimiste protokolle sealhulgas Internet Printing protokolli, Line Printer Daemon protokolli, Microsoft Network Printing protokolli, NetWare, NetBIOS/NetBEUI või JetDirect. Printserver võib olla võrku ühendatud arvutiga kas koos ühe või mitme printeriga.

HP jetdirect 600n bnc.jpg
Jetdirect-J2555B.jpg

Alternatiivina võib printserver olla spetsiaalne seade võrgus, mis on ühenduses LAN-iga ja ühe või enama printeriga. Kindla serveri seadmed kipuvad olema üsna lihtsad nii ülesehituse kui ka omaduste poolest. Printserveri funktsioonid võivad olla integreeritud teiste seadmetega, nagu traadita ruuteri, tulemüüri või mõlemaga. Mõnel printeril võib olla olemas juba sisseehitatud printserver.

Mitte kõik printerid, millel on õiget tüüpi ühendus, ei pruugi sobida ja ühenduda iga printserveriga. Serverite valmistajad teevad kättesaadavaks nimekirja, kus on välja toodud vastavad printerid, mis millega ühilduvad. Server ei pruugi rakendada kõiki printeri sidepidamise funktsioone (madal tindi signaal jne). Printserverid pakuvad tõhusamat viisi jagada kontori printereid. Printserver võimaldab võrgus olevatel arvutitel ligipääsu võrgus olevate printerite juurde. Selle juures on printserverid kasulikud väikestes võrkudes, sest nad väldivad failide liigutamist arvutist arvutisse enne printimist.

Suured erinevused on USB-ga ühilduvate printerite ja mitte USB-ga ühilduvate printerite vahel. (Väljatoodud NETGEAR Print Server Compatibility nimekirjas) Mõnel printeril, nagu PS121, on oma ühilduvus nimekirjad. Tihti on uue printeri väljatulemise, testimise ja raporteerimise tulemuste vahel ajavahe. NETGEAR-i Foorum on hea koht küsida kokkusobivuse kohta uusimate toodete puhul. Juhtmevaba printserver võimaldab ühte või kahte printerit jagada pidevalt üle WiFi võrgu. Juhtmevabad printserverid koduvõrkude jaoks on üldiselt saadaval nii 802.11b ja 802.11g variantides.

Eelised:[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Võimaldab ükskõik kui suurel hulgal kasutajatel jagada ühte ja sama printerit.
  • Väldib failide liigutamist arvutist arvutisse, mis on otseühenduses printeriga.

Juhtmevaba printserveri eelised:[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Võimaldab printeritel asuda ükskõik kus on traadita interneti võrgu ulatus, mitte ei ole seotud kindla asukohaga, kus asub arvuti.
  • Ei vaja, et arvuti oleks alati sisse lülitatud printimiseks.
  • Ei vaja arvutit kõikide printimistööde haldamiseks, mis võivad aeglustada selle tööjõudlust.
  • Võimaldab administraatoritel muuta arvuti nimesid ja muid seadmeid, ilma et peaks uuesti seadistama võrgus printimise sätteid.

Puudused:[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Enamik multi-funktsionaalsete printerite (nagu faks ja fotodekopeerimine) funktsioone ei pruugi olla toetatud printserverite poolt.
  • Mõned printerid, näiteks GDI printerid, kasutavad suletud käske, mis muudavad need printserverile kasutuskõlbmatuks.
  • Printerid, mis on tehtud nii, et nad annaksid tagasisidet oma oleku kohta arvutitele, ei saa seda teha läbi printserveri, kuigi printimine siiski töötab.

Enamik printserverite toodete hulka kuulub installimise tarkvara CD-ROM-il, mis tuleb allalaadida ühele arvutile, et viia lõpule seadme konfiguratsioonid. Nagu võrguadapterid, siis ka traadita printserverid peavad olema tuvastatud õige internetivõrgu nimega ja krüpteerimise seadmetega. Traadita printserver nõuab kliendi tarkvara paigaldamist igale arvutile, mis vajavad printeri kasutamist.

Traadita printserver peab olema ühendatud printeritega läbi internetikaabli, tavaliselt kas USB 1.1 või USB 2.0 abil. Printserver ise ei saa ühenduda ruuteriga üle WiFi võrgu või siis saab nad ühendada interneti kaablit kasutades.

Paljud suured ettevõtted ja väikesed firmad jagavad printereid töötajate vahel, kes töötavad samas kontoris. Kõige kergem viis selle tegemiseks on kasutada printserverit, mis on eraldi seisev tööjaam, mis on pühendunud kontoris olevate printeritega tegelemisele. Tavaliselt installitakse serveri operatsioonisüsteem printserveri arvutile ja siis saab selle süsteemi lisada kontoris olevad printerid vastavate draiveritega. Uued printerid seadistatakse sel juhul printserveri jagamiseks, et töötajad saaksid ühenduda nendega erinevatest tööjaamadest.

Siis kui vajalikud printerid ja draiverid on installitud ja ühendatud peamise printserveriga, peab töötajate tööjaamad sellega kooskõlastama, et serverisse ühenduda. Printerid on lisatud läbi „Printerid ja Faksid“ kontrollpaneeli, kus peab sisestama printserveri IP-aadressi ja järjekorra nime igale printerile eraldi. Peale seda, kui kontori printerid on lisatud tööjaamale, saad valida ühe internetiühendusega printeri nende peamiseks printeriks, mis saab olema esimene valik printimise alustamisel.

Kui prinditakse dokumenti läbi interneti ühendusega printeri, siis arvuti ennem ühendub printserveriga läbi internetiühenduse. Printserver saab taotluse ja siis suunab printimistöö edasi järjekorda, mille kasutaja on valinud. Töö saadetakse uuesti läbi internetiühenduse ja see jõuab soovitud printerisse protsessi alustamiseks.

Kuigi printserverid lubavad kasutajatel printida dokumente ilma otseselt ühendamata kas serveri või printeriga, siis vahel on vajalik, et töötatakse otseselt printserveriga, eriti kui on vaja teha probleemiotsing. Administraator saab samuti ka kustutada või lisada printserverisse printereid ja kontrollida, kas dokument on edukalt saadetud printerisse või ei.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]